ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Άρης πήρε τη νίκη με 93-71 με την Σλασκ Βρότσλαβ

Ξεχώρισαν Τολιόπουλος (18π, 6 ριμπ, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς

Σε ένα κατάμεστο «Nick Galis Hall», οι Θεσσαλονικείς ήταν επιβλητικοί, είχαν διψήφια διαφορά από τους αντιπάλους τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και τελικά πανηγύρισαν την άνετη νίκη με 93-71, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο φετινό Eurocup σε 6-7, συνεχίζοντας την πορεία τους προς τα play-in της διοργάνωσης!

Κορυφαίοι για τους νικητές, για τους οποίους ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (31/12, 15:00), ξεχώρισαν Τολιόπουλος (18π, 6 ριμπ, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς (17π, 5 ριμπ) και Γκάλινατ (16π.), ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους, οι οποίοι παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-12, ήταν ο Γκράβετ (25π).

Με τους Τολιόπουλο, Μπλούμπεργκς, Χάρελ, Μπάνκστον και Γκάλινατ στην πεντάδα της ομάδας του ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Γιάννης Καστρίτης, ενώ οι μετά τα δύο πρώτα αγωνιστικά λεπτά (4-4), ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεσή του, περνώντας μπροστά με 11-4, χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου και με τον Μπάνκστον να φτάνει από νωρίς τους 6! Ο Μπλούμπεργκς ευστόχησε σε τρίποντο, χαρίζοντας στην Άρη το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα (17-7), ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 22-11!

Η εικόνα το ματς δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τον Άρη να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμά του! Ο Τολιόπουλος ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντό του διαμορφώνοντας το 28-15, ενώ ο Έλληνας γκαρντ ήταν εκείνος που έκανε και το 36-22! Η ομάδα του Καστρίτη συνέχισε να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 49-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έδωσε περισσότερη βάση στην άμυνά του, βρίσκοντας κλεψίματα και αναγκάζοντας την Σλασκ σε λάθη, γεγονότα που τον βοήθησαν να εκτοξεύσει την υπέρ του διαφορά στο +18 (58-40), παρότι έχασε τον ρυθμό του στην επίθεση. Ο Γκράβετ προσπαθούσε να κρατήσει μόνος τους φιλοξενούμενους, πρωταγωνιστώντας στην επίθεσή τους και μειώνοντας σε 61-50, όμως ο Άρης δεν πτοήθηκε, με τον Σταρκ να σκοράρει με buzzer beater για το 71-50, με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Σλασκ έκανε την τελική της αντεπίθεση, μειώνοντας σε 76-64 στο 35′, αλλά αυτό ήταν και το μόνο που μπόρεσε να καταφέρει, με τον Τολιόπουλο να ενορχηστρώνει ιδανικά την επίθεση του Άρη και να τον οδηγεί στο τελικό 93-71!

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 49-33, 71-50, 93-71