BASKETLEAGUE

Ο Άρης συνέτριψε 91-73 την ΑΕΚ

Πέντε παίκτες από το σύνολο του Καστρίτη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων

Έπειτα από τρία κλειστά δεκάλεπτα, ο Άρης πήρε… φωτιά στο τέταρτο και συνέτριψε 91-73 την ΑΕΚ, υπερκαλύπτοντας και -1 της ήττας στα Άνω Λιόσια.Πλέον, οι δύο ομάδες είναι στο 7-9 στη Stoiximan Basket League, με τους «κίτρινους» να υπερέχουν στην ισοβαθμία.

Πέντε παίκτες από το σύνολο του Καστρίτη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κάουαν να ήταν πρώτος σκόρερ με 21π. Στους 16π. σταμάτησε ο Νετζήπογλου, με τον Τζούστον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15π. και 12 ριμπάουντ. Επίσης, οι Χάνλαν και Λόκετ είχαν από 14π. και 13π. αντίστοιχα.

Από την «Ένωση», ξεχώρισαν οι Ράουτινς και Παππάς με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Εκρηκτική αρχή από τον Άρη, ο οποίος προηγήθηκε 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ απάντησε με καλάθια μέσα από τη ρακέτα, αλλά τα τρίποντα του Κάουαν κρατούσαν τους γηπεδούχους σταθερά στο +6 (15-9), μέχρι το 5’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «Ένωση» έσφιξε αμυντικά και με τους Παππά και Κολόμ έκανε επιμέρους σκορ 1-10 για το +3 (16-19), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι πήραν «φωτιά» έξω από τα 6,75μ., φτάνοντας στο +9 (19-28), με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει με το υπέρ τους 30-22.

Με απανωτές καλές άμυνες που ανάγκασαν την ΑΕΚ σε λάθη και με μπροστάρηδες τους Νετζήπογλου και Χάνλαν επιθετικά, ο Άρης έκανε σερί 12-0 για το προσπέρασμα (34-30), στα πρώτα πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου. Το τρίποντο του Πετρόπουλου «ξεκόλλησε» τους φιλοξενούμενους, με τους παίκτες του Καστρίτη να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο και να ξεφεύγουν στο +9 (44-35), στο 17’. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, η «Ένωση» έβγαλε άμυνες και ψαλίδισε τη διαφορά (44-41), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ορεξάτος Κάουαν έσπρωξε τον Άρη σε επιμέρους σκορ 9-3 στην αρχή του δεύτερου μέρους, για το νέο +9 (53-44). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε με τον Παππά και έτσι μείωσε στο -3 (56-53), στο 25’. Έκτοτε, ο ρυθμός του ματς έπεσε, καθώς αμφότεροι έπαιζαν σκληρά, με τους γηπεδούχους να είχαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά με τα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα των Ράουτινς και Παππά, η ομάδα του Δέδα έμενε κοντά στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-59).

Με τρομερή ενέργεια στην άμυνα ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης, ο οποίος έτρεξε σε απανωτούς αιφνιδιασμούς και με σερί 14-0, ξέφυγε στο +17 (76-59), στο 33’. Στη συνέχεια, μπήκε στην… εξίσωση και ο Χάνλαν, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +23 (85-62), στο 36’. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «κίτρινοι» έκαναν διαχείριση και πήραν τη νίκη με το τελικό 91-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

Άρης-ΑΕΚ 91-73