Ο Άρης υπέταξε με σκορ 75-64 την ΑΕΚ Bettson BC

Έχοντας πρωταγωνιστές τους Τολιόπουλο (19π., 8ασ.) και Κρις Μπράνκστον (12π., 6ρ., 1μπλοκ.)

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδίκησε… δάφνες ποιότητας, κάτι που αποτυπώνεται και στο τελικό σκορ και τα στατιστικά του αγώνα, αλλά είχε μεγάλη ένταση και πάθος, οι Θεσσαλονικείς πήραν το ντέρμπι επί της «Ένωσης», επικρατώντας δίκαια με 75-64 στο Nick Galis Hall για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!
Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το πάνω χέρι στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Βασίλη Τολιόπουλο (19π., 8ασ.) και τον νεοαποκτηθέντα σέντερ, Κρις Μπράνκστον (12π., 6ρ., 1μπλοκ.), έφτασε στο τρίτο εφετινό ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν, κάνοντας την καλύτερή του εκκίνηση της τελευταίας οκταετίας στο πρωτάθλημα!

Από την άλλη, το σύνολο του Ζοάν Πλάθα, «πλήρωσε» τις απουσίες των βασικών ψηλών της – Καμπεγκέλε και Κουζμίνσκας -, ενώ παράλληλα… προδόθηκε και από τα τραγικά ποσοστά της από την γραμμή των βολών (17/34β., 50%). Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο ΜακΡέι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το ματς:

Ο Άρης ξεκίνησε με τους Μποχωρίδη, Καρ, Γκάλινατ, Σανόγκο και Ντε Σόουζα στην αρχική του πεντάδα, με την ΑΕΚ Betsson BC από τη δική της πλευρά να επιλέγει τους Φλιώνη, Ραντλ, ΜάκΛεμορ, Κουζέλογλου και Χατζηδάκη στο βασικό σχήμα. Αρκετά νευρικό και άστοχο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και από τις δύο ομάδες, με τον Άρη να προηγείται 4-1 και τον ΜάκΛεμορ να ισοφαρίζει με τρίποντο από τις 45 μοίρες (4-4) στο 2’. Διαδοχικά χαμένα σουτ και λάθη κράτησαν τις ομάδες στο «μηδέν» για περίπου 3 λεπτά.

Η είσοδος του Βασίλη Τολιόπουλου στο παρκέ έδωσε επιθετική «πνοή» στον Άρη, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει 7 πόντους για το +10 (19-9) στο 8’, ενώ λίγο αργότερα με δικό του τρίποντο οι γηπεδούχοι έκαναν το 22-13, προτού ο Νετζήπογλου διαμορφώσει το 22-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός και η εικόνα του αγώνα έπεσε ακόμα περισσότερο. Ενδεικτικό ήταν πως το επιμέρους σκορ ήταν 9-9, με τον Άρη να έχει σε αυτό το διάστημα 3/15 εντός πεδιάς και η ΑΕΚ 4/14! Τα λάθη και τα χαμένα σουτ… έπεφταν βροχή, με την «Ένωση» μάλιστα να αδυνατεί να βρει σκορ ακόμα και από την γραμμή των βολών (4/12β. στο πρώτο ημίχρονο)!
Στο διάστημα αυτό, ο Άρης διατηρούσε με ευκολία τη διαφορά πάνω από τους 6 πόντους με τους Σλαφτσάκη και Σανόγκο να κυριαρχούν στην άμυνα και να δίνουν λύσεις στην επίθεση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 31-24.

Σαφώς καλύτερη ήταν η εικόνα στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν περισσότερη ενέργεια και διάθεση να τρέξουν το γήπεδο και να πιέσουν τον αντίπαλο στην άμυνα. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με έξι μαζεμένους πόντους του Γκάλινατ, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 για το 37-26 στο 21′. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ βρήκε για πρώτη φορά απόψε ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πετύχει συνεχόμενα καλάθια, «ροκανίζοντας» τη διαφορά στους 5 (39-34) στο 24′.

Ωστόσο, τα πολλά χαμένα σουτ αλλά και τα λάθη επέστρεψαν για το σύνολο του Ζοάν Πλάθα, με τους Θεσσαλονικείς να το εκμεταλλεύονται και με αντεπίθεση διαρκείας, ανέβασαν τη διαφορά και πάλι σε ψηφία τιμή. Με τον νεοαποκτηθέντα σέντερ, Κρις Μπάνκστον, να μπαίνει στην εξίσωση του ματς κάνοντας «ζημιά» στην ρακέτα της ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +11 (52-41), με τον Φλιώνη στο φινάλε του δεκαλέπτου να μειώνει με τρίποντο για το 52-44 του δεκαλέπτου.

Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί σε… θρίλερ, ο Άρης δεν είχε καμία διάθεση να μπλέξει στο τέλος. Με «σύμμαχο» την άμυνά του, αλλά και τον εξαιρετικό στο δεύτερο ημίχρονο Μπράνκστον, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (71-57) στο 38′ και ενώ η «Ένωση» χάνοντας συνεχώς βολές δεν μπόρεσε να μειώσει πιο κάτω από τους 7 πόντους. Στο φινάλε, το ματς οδηγήθηκε στη «ρουλέτα» των βολών, με τους Θεσσαλονικείς να μη λαθεύουν, φτάνοντας έτσι στο τελικό 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64.