Ο Ατσέρμπι λύτρωσε τη Λάτσιο που πήρε τρίποντο Ευρώπης κόντρα στη Σπέτσια (3-4)

Γκολ στις καθυστερήσεις για το 4-3 επί της Σπέτσια

Η Λάτσιο έβγαλε χαρακτήρα στο «Αλμπέρτο Πίκα», έχοντας για πρωταγωνιστή τον… μοιραίο του προηγούμενου αγώνα, Φραντσέσκο Ατσέρμπι, που λύτρωσε την ομάδα του στις καθυστερήσεις για το 4-3 επί της Σπέτσια!

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι ανέβηκε προσωρινά στην πέμπτη θέση και αγκαλιάζει την Ευρώπη, με τη Σπέτσια να γνωρίζει τρίτη διαδοχική ήττα στη Serie A, παραμένοντας στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού στο 9ο λεπτό ο Χριστόφ έφτιαξε το 1-0 του Αμιάν. Ένα γκολ που έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη στις δύο εστίες. Τελικά, η Λάτσιο ήταν αυτή που έφερε το σκορ στα ίσα στο 33ο λεπτό με πέναλτι του Ιμόμπιλε, ωστόσο η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις δύο λεπτά αφού ο Αγκουντέλο επανέφερε το προβάδισμα της Σπέτσια.

Τρελό ματς και στο δεύτερο μέρος, με τη Λάτσιο να απαντάει στο 54’ όταν ο Προβεντέλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2, με την Σπέτσια να βρίσκει γκολ και πάλι δύο λεπτά μετά, με τον Χριστόφ να γράφει το 3-2 μετά από ασίστ του Βέρντε! Τα πράγματα είχαν αρχίσει να ζορίζουν για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 68’ σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή για το 3-3, με τη Λάτσιο να πιέζει για το γκολ της ανατροπής. Αυτό ήρθε στο 90ο λεπτό όταν ο Λουίς Αλμπέρτο προσπάθησε να σουτάρει και του βγήκε σε πάσα, με τον προωθημένο Ατσέρμπι να κάνει τρομερό τελείωμα με το εξωτερικό και να σκοράρει παρά την προσπάθεια του Νικολάου να απομακρύνει, χαρίζοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του και πήρε το αίμα του πίσω.