Ο Χάαλαντ στο 92’, έστειλε τη Ντόρτμουντ στην κορυφή

Με γκολ του Νορβηγού επιθετικού, η Ντόρτμουντ νίκησε 3-2 τη Χόφενχαϊμ

Με ένα… ροκ ματς στο «Signal Iduna Park», που είχε νικήτρια τη Ντόρτμουντ με 3-2 επί της Χόφενχαϊμ (και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη), άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Bundesliga. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν δύο φορές με τους 18άρηδες Ρέινα και Μπέλιγχαμ, ισοφαρίστηκαν αρχικά με τον Μπαουμγκάρτνερ και τη δεύτερη στο φινάλε με τον Νταμπούρ, αλλά ήρθε ο Χάαλαντ στις καθυστερήσεις για να λυτρώσει την ομάδα του και να την στείλει στην κορυφή της βαθμολογίας. Εκεί βρίσκεται και η Βόλφσμπουργκ, η οποία φιλοξενεί την Κυριακή (29/8, 18:30) τη Λειψία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 3’ σε κεφαλιά του Κράμαριτς, με τους γηπεδούχους να «απαντούν» στο 21’ με την ευκαιρία του Μενιέ. Η Μπορούσια είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά και ημιτελείς επιθετικές προσπάθειες, με τον Χάαλαντ να είναι καλά κλεισμένος από τους αντίπαλους αμυντικούς και τη μπάλα να μην φτάνει σε αυτόν. Όποτε χρειάστηκε, ο Μπάουμαν βρισκόταν στη σωστή θέση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του και κάπως έτσι το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στο πρώτο ημίχρονο. Η Χόφενχαϊμ, μετά τη φάση των πρώτων λεπτών, δεν μπόρεσε επ’ ουδενί να κάνει αισθητή την παρουσία της.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου (49’), οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ με ευθύβολο σουτ του Ρέινα, που δέχθηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπέλιγχαμ. Έτσι, ο 18χρονος επιθετικός γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τις 50 συμμετοχές του στη Bundesliga. Στο 59’, η Χόφενχαϊμ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά ο Κόμπελ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κράμαριτς. Όμως, δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαουμγκάρτνερ δεν λάθεψε και με δεξί πλασέ, έκανε το 1-1. Στο 69’ ο Μπέλιγχαμ από δημιουργός έγινε εκτελεστής, καθώς μετά την ασίστ του Γκερέιρο, έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ντόρτμουντ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ και στο 90’ η Χόφενχαϊμ… σόκαρε την αντίπαλό της με την κοντινή προβολή του Ντακούρ, που έκανε το 2-2. Κι όμως, το παιχνίδι είχε… ψωμί ακόμη. Γιατί στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χάαλαντ σκόραρε με κοντινή προβολή, δίνοντας τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του και υποχρεώνοντας την αντίπαλό στην πρώτη φετινή ήττα της.