Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με απίθανο Νέντοβιτς 89-86

Βάζει πλέον υποψηφιότητα για την οκτάδα της Ευρωλίγκας

Ο Ερυθρός Αστέρας παρόλο που απώλεσε ένα +16 κατάφερε τελικά να νικήσει τη Μακάμπι με σκορ 89-86, ανεβαίνοντας στο 11-13 και ρίχνοντας τους Ισραηλινούς στο 12-12! Κάπως έτσι, οι Σέρβοι έβαλαν… ακόμα περισσότερη «φωτιά» στη μάχη της πρόκρισης στα πλέι οφ!

Οι Σέρβοι ήταν καθολικά ανώτεροι για τρεις περιόδους, είδαν όμως τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το -16 στο τελευταίο δεκάλεπτο και να διεκδικούν στα ίσα τη νίκη, πριν τελικά λυγίσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Σε μία απίστευτη μάχη επιδόθηκαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Γουέιντ Μπόλντγουιν. Ο Σέρβος είχε 28 πόντους με 6/9 τρίποντα και ήταν ο βασικός λόγος της νίκης των «ερυθρόλευκων», ενώ ο Αμερικανός έκανε απίθανα πράγματα με 38 πόντους (ρεκόρ καριέρας), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αστοχώντας όμως σε κρίσιμα σουτ και βολές στο φινάλε.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ανταγωνιστικές στο ξεκίνημα του αγώνα. Μπόλντγουιν και Άνταμς έφεραν τη Μακάμπι στο 11-8, όμως ο Ερυθρός απάντησε με Πετρούσεφ και Νέντοβιτς και πήγε στο 11-13, πριν ο τελευταίος βάλει κι άλλο τρίποντο για το 13-16. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν καυτός κι έγραψε και το 15-18, πριν ο Μπόλντγουιν με τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου διαμορφώσει το 18-18.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους. Η Μακάμπι πέρασε με τον Κόλσον προσωρινά μπροστά (23-21), όμως κάπου εκεί οι Σέρβοι με πρωταγωνιστές τους Νέντοβιτς και Ιβάνοβιτς έτρεξαν ένα σερί 12-0, φτάνοντας στο 23-33. Χίλιαρντ και Κόλσον μείωσαν προσωρινά στους 5 (30-35), όμως ο Ντόμπριτς μπήκε στο σέρβικο «πάρτι» και έφερε τον Ερυθρό στο +14 (30-44). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 4 σερί πόντους του Μπόλντγουιν για το 34-44.

Οι Σέρβοι συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο την κυριαρχική εμφάνισή τους. Η Μακάμπι με τον Κόλσον μείωσε πρόσκαιρα στους 7 (41-48), ωστόσο ο Ερυθρός έτρεξε με πρωταγωνιστή τον Μίτροβιτς ένα επιμέρους σκορ 9-0, φτάνοντας και πάλι στο +16 (41-57). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους 6-0, ρίχνοντας τη διαφορά στους 10 (47-57), όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε μυθική βραδιά τον Νέντοβιτς και ξέφυγαν πάλι με 16 (51-67). Τελικά, η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 55-69.

Oι γηπεδούχοι έβγαλαν την αναμενόμενη αντίδραση στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, όταν μετέτρεψαν με ένα σερί 12-2 το 55-71 σε 67-73, έχοντας ως πρωτοστάτες τους Μπόλντγουιν και Χίλιαρντ. Ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε και πάλι με +10 (67-77), όμως η Μακάμπι είχε πλέον ρυθμό και μείωσε στους 7 με τον Χίλιαρντ (70-77), πριν ο απίθανος Μπόλντγουιν ρίξει τη διαφορά στους 5 (76-81) και ο Σόρκιν τη φέρει στους 2 (82-83). Ένα μεγάλο καλάθι του Ντόμπριτς διαμόρφωσε το 82-85, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τελικά «δια πυρός και σιδήρου» τη νίκη με 86-89 χάρη στην ψυχραιμία του Βιλντόζα στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89