ΒΟΛΕΪ

Ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε 3-1 του Παναθηναϊκού και τον άφησε εκτός Final-4

Οι «πράσινοι» γνώρισαν τη δεύτερη φετινή ήττα από τον Φοίνικα στα τρία παιχνίδια που έχουν δώσει

Σόκαρε ξανά τον Παναθηναϊκό ο Φοίνικας Σύρου, στον νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου.

Οι Συριανοί εκμεταλλεύτηκαν την απουσία κόσμου από το κλειστό του Αγίου Θωμά λόγω τιμωρίας και επιβλήθηκαν 3-1 σεττσεκάροντας το εισιτήριο για το Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Οι «πράσινοι» γνώρισαν τη δεύτερη φετινή ήττα από τον Φοίνικα στα τρία παιχνίδια που έχουν δώσει (δύο στο πρωτάθλημα και μια στο Κύπελλο) και, μάλιστα, με ανατροπή, αφού είχαν καταφέρει να προηγηθούν.

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο σετ και με σερί τεσσάρων πόντων μετά το 21-23 έκανε το 1-0 σετ (25-23).

Από κει και πέρα, οι Συριανοί ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμούς και έφεραν το ματς τούμπα. Στο δεύτερο σετ πήραν από νωρίς προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-9), με τους πρασινους να ροκανίζουν τη διαφορά (11-12), χωρίς να καταφέρουν να βρουν απαντήσεις, αφού ο Φοίνικας διατήρησε τον έλεγχο ως το φινάλε για το 1-1 σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα ως το 17-16, με τον Φοίνικα να τρέχει σερί τεσσάρων πόντων (17-20) και να ανοίγει το δρόμο για το 2-1 σετ με 25-22.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το τέταρτο σετ, με νικητή τον Φοίνικα. Το σύνολο του Ανδρεόπουλου προηγήθηκε ως το 15-13, όμως ξανά με σερί τεσσάρων πόντων η Σύρος έφτασε στο 15-17. Με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ οι δύο ομάδες έφτασαν στο 21-21, με τον Φοίνικα να τρέχει νέο σερί και να τελειώνει το παιχνίδι με 25-21.