ATP

Ο Hurkacz σταμάτησε τον Τσιτσιπά στο Σινσινάτι!

Επιβλήθηκε του Στέφανου Τσιτσιπά με 6-3, 6-4

Σε ένα παιχνίδι που του πήγαν όλα τέλεια, ο Hubert Hurkacz κέρδισε τον Στέφανο Τσιτσιπά σε 65 μόλις λεπτά (!) και τον άφησε εκτός προημιτελικών στο Σινσινάτι, αλλά και εκτός Top 5 στην παγκόσμια κατάταξη!

Όλα συνέβησαν πολύ γρήγορα, με τον Hubert Hurkacz να κάνει ένα άψογο ματς και να είναι πολύ ουσιαστικός στις ευκαιρίες του, για να επιβληθεί του Στέφανου Τσιτσιπά με 6-3, 6-4 σε 65 μόλις λεπτά στο Σινσινάτι!

Ο 26χρονος Πολωνός, που πανηγύρισε μόλις την 3η νίκη του με αντίπαλο τον Τσιτσιπά σε 10 αναμετρήσεις (3-7) και την 1η μετά από 2,5 χρόνια, αξιοποίησε και τα 2 break points που είχε στο παιχνίδι, για να “σπάσει” μια φορά στο άνοιγμα του κάθε σετ το σερβίς του Έλληνα πρωταθλητή.

Τελείωσε το ματς με 11 άσους και κέρδισε τους 34 από τους 40 πόντους στα πρώτα του σερβίς και τους 8 από τους 12 στα δεύτερα. Ακόμα και έτσι, ο Τσιτσιπάς βρήκε 3 break points για να απειλήσει, όλα στο 1ο σετ, όμως ο Πολωνός έσβησε και τις 3 ευκαιρίες και υπερασπίστηκε όλα τα service games του στο παιχνίδι.

Είναι μια ήττα που στοιχίζει βαθμολογικά στον Τσιτσιπά, αφού δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τους βαθμούς που κέρδισε πέρσι πηγαίνοντας ως τον τελικό και θα χάσει 3 θέσεις, υποχωρώντας στο Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης. Αυτό σημαίνει πως στην κλήρωση του US Open σε μια εβδομάδα, θα έχει στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό (δηλαδή πιθανό αντίπαλο στα προημιτελικά) σίγουρα έναν εκ των Djokovic ή Alcaraz.

Ο Hurkacz προκρίθηκε για 1η φορά στα προημιτελικά του Σινσινάτι και συνεχίζει τις καλές του εμφανίσεις στα αμερικάνικα τουρνουά. Θα έχει μια μεγάλη ευκαιρία μπροστά του για να προχωρήσει κι άλλο, αφού αύριο θα αντιμετωπίσει τον lucky loser Alexei Popyrin, που κέρδισε νωρίτερα τον Emil Ruusuvuori με 6-2, 1-6, 6-3.