Ο Ιωνικός νίκησε 86-84 τον Κολοσσό Ρόδου και πήρε βαθμολογική «ανάσα»

Μεγάλη εμφάνιση από τον Χάμιλτον με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ

Αν και με μόλις οκτώ παίκτες διαθέσιμους και έχοντας σερί εννιά ηττών, η ομάδα της Νίκαιας νίκησε 86-84 τον Κολοσσό Ρόδου, σε εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, με αποτέλεσμα να πάει στο 4-14 και να πάρει σημαντική «ανάσα» για την υπόθεση παραμονή.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Χάμιλτον με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο οποίος αγωνίστηκε και τα 40 λεπτά(!), με τον Γκιουζέλη να είχε 17π.

Από τους «θαλασσί», οι οποίοι υποχώρησαν στο 10-8, ξεχώρισε ο Μίλερ με 17π. και 9 ριμπάουντ.

Κλειστά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (10-10), μέχρι το 5’. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός ξέφυγε με τον Γουίλιαμς στο +5 (12-17), όμως ο Ιωνικός πήρε… φωτιά από την περιφέρεια στα τελευταία τρία λεπτά και με μπροστάρη τον Αρσενόπουλο έκανε επιμέρους σκορ 12-2, για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +5 (24-19).

Με το καλάθι του Αθηναίου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +7 (26-19) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με την αντίδραση του Κολοσσού να ήταν με τον Τιλί και ένα σερί 8-0 για το προβάδισμα (26-27), στο 13’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό, με τον Φλόιντ να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +4 (38-42), στο 17’. Η απάντηση του Ιωνικού ήρθε με Γκιουζέλη και Αθηναίου για το προβάδισμα (45-44), με τον Γουίλιαμς να στέλνει τους Ροδίτες στα αποδυτήρια προηγούμενους 46-45.

Τον ίδιο πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Κολοσσό να είχε σταθερά το προβάδισμα και με ένα ξέσπασμα του Μομίροφ να ξεφεύγει στο +6 (56-62), στο 25’. Ο Ιωνικός έκανε προσπάθεια να επιστρέψει με τα τρίποντα (61-64), με τον Φλόιντ να παίρνει… μπρος στον εναπομείναντα χρόνο και να στέλνει τον Κολοσσό στο +8 (64-72), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ιωνικός βρήκε… σφυγμό στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τα τρίποντα του Τζόλου, όπου έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (70-72). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με καλάθια εκατέρωθεν και τους γηπεδούχους να παραμένουν μία «ανάσα», αλλά τους Χάμιλτον και Κολοβέρο να πηγαίνουν στο +3 (81-78), στο 36’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Αθηναίου και ένα άστοχο του Γουίλιαμς στην εκπνοή (με υποψία φάουλ) έδωσαν τη νίκη στον Ιωνικό με το τελικό 86-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84