Ο Ηρακλής επικράτησε εύκολα του Λαυρίου με 83-67

Θα μονομαχήσει για την παραμονή με τον Ιωνικό μέχρι το τέλος

Νίκη υψίστης σημασίας για τον Ηρακλή στην μάχη της παραμονής, καθώς υπέταξε το Λαύριο με 83-67 και θα μονομαχήσει με τον Ιωνικό μέχρι το τέλος.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν το ρεσιτάλ που έστησε ο Μάικλ Τζερόμ-Χένρι με 31 πόντους και 5 ασίστ και δευτερευόντως οι 21 πόντοι που συμπλήρωσε ο Μπράντον Γκάρετ στον επιθετικό λογαριασμό. Έτσι, ο Ηρακλής ανέβηκε στο 6-16, αλλά με το σπουδαίο «διπλό» του Ιωνικού κόντρα στον ΠΑΟΚ, παρέμεινε τελευταίος.

Στην αντίπερα όχθη, το Λάυριο έπεσε στο 8-15 και είναι μία θέση έξω από τα play-offs της Stoiximan Basket League. Ο Ρασάντ Βον έφτασε τους 22 πόντους αλλά δεν αρκούσαν για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς:

Στην εναρκτήρια περίοδο ο Ηρακλής μπήκε αγριεμένος στην αναμέτρηση και ξεκίνησε με 11-2 με τον Μπράντον Γκάρετ να ηγείται της προσπάθειας των γηπεδούχων να ξεφύγουν από την τελευταία θέση. Ένα Λαύριο σαστισμένο είδε τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 26-11, μη γνωρίζοντας αν πρέπει να βελτιωθούν αμυντικά ή επιθετικά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής συνέχισε με την ίδια ορμή και ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (34-11). Οι Χένρι και Γκάρετ ήταν «καυτοί» και αποτέλεσαν τα κύρια γρανάζια για τη διαφορά που απέκτησε ο «γηραιός». Το Λαύριο με μπροστάρη τον Ρασάντ Βον και τα τρία τρίποντα που έβαλε, ώθησε την ομάδα του και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-32.

Στην επανέναρξη το Λαύριο μείωσε στους έξι (43-37), όμως με ένα απίστευτο σερί του Χένρι η διαφορά ανέβηκε απότομα και ο Ηρακλής αισθανόμενος να χάσει μία τεράστια ευκαιρία, έκλεισε τη τρίτη περίοδο με 73-51.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμό και συμβιβάστηκαν με την έκβαση του αγώνα. Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε αποφασισμένος να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα και δεν άφησε καμία αμφιβολία με το τελικό 83-67 να αναγράφεται στον ηλεκτρονικό πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67