O Κολοσσός Ρόδου νίκησε 68-61 τον Προμηθέα Πάτρας

Σε… τροχιά τετράδα παραμένει ο Κολοσσός Ρόδου

Με «όπλο» την άμυνά του στα τελευταία λεπτά και την ψυχραιμία του από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, ο Κολοσσός νίκησε 68-61 τον Προμηθέα, για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έτσι, οι Ροδίτες σταμάτησαν το σερί των τριών και ανεβαίνοντας στο 11-8, παραμένουν σταθερά σε τροχιά τετράδας! Από την άλλη, οι Πατρινοί υποχώρησαν 11-6.

Πέντε παίκτες από το σύνολο του Καντζούρη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μίλερ και Ποτ να είχαν από 13π., με τον Μαργαρίτη να είχε 12π., τον Φλόιντ 11π. και τον Γουίλιαμς 10π.

Από τον Προμηθέα, ξεχώρισαν οι Δ. Αγραβάνης και Γκραντ με 14π. και 13π. αντίστοιχα. Ντεμπούτο με την ομάδα της Αχαΐας έκαναν οι Φράνκαμπ και Γ. Αγραβάνης, έχοντας 8π. και 1π. αντίστοιχα.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό, ο οποίος με μπροστάρη τον Ποτ πήγε στο νταμπλ σκορ (10-5), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με την είσοδο του Φράνκαμπ, ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και μείωσε στον πόντο (10-9), με τους Ροδίτες να απαντούν με καλές άμυνες και με επιμέρους σκορ 7-1 να πηγαίνει στο +7 (17-10), στο 7’. Στα τελευταία δύο λεπτά αμφότεροι ήταν άστοχοι, με τον Γκραν να διαμορφώνει 17-13.

Στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Κολοσσός ξέφυγε ξανά στο +7 (20-13), με τον Προμηθέα να μειώνει τον Δημήτρη Αγραβάνη στο -3 (21-18), στο 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Καντζούρη απέκτησε τον πλήρη έλεγχο με τα τρίποντα ξεφεύγοντας αρχικά στο +9 (30-21) και στη συνέχεια ακόμη και στο +10 (35-25), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πατρινοί απλώς μείωσαν στο 35-28 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο Προμηθέας κρατούνταν κοντά (38-34) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Μαργαρίτη να απαντά και να στέλνει τον Κολοσσό ξανά στο +10 (44-34), στο 24’. Εκεί, η ομάδα του Ζούρου έσφιξε αμυντικά και με τον Γκραντ ροκάνισε τη διαφορά στο -4 (48-44), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (50-46).

Ο Άντριτς μπήκε πολύ «ζεστός» στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τα τρίποντά του έδωσε στον Προμηθέα το προβάδισμα (52-55), στο 33’. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Κολοσσός, κάνοντας σερί 8-0 για το +5 (60-55), στο 36’. Στη συνέχεια, το ματς έγινε πολύ σκληρό και από τους δύο, με αποτέλεσμα να σκοράρουν και οι δύο μόνο με ελεύθερες βολές, αλλά τους Ροδίτες να ήταν σταθερά μπροστά (64-59) και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-28, 50-46, 68-61