Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε 95-79 τον ΠΑΟΚ

Υπερκαλύπτοντας και το -12 της ήττας στον πρώτο γύρο, στην Πυλαία!

Με ένα κυριαρχικό δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός νίκησε 95-79 τον ΠΑΟΚ, στη Ρόδο, υπερκαλύπτοντας το -12 της ήττας του στον πρώτο γύρο στην Πυλαία. Στο 8-12 είναι πλέον το ρεκόρ των δύο ομάδων, με τους Ροδίτες να υπερέχουν πλέον στην ισοβαθμία.

Πρώτος σκόρερ των «θαλασσί» ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ με 24 πόντους, με τον Λούκα Μπραΐκοβιτς να προσθέτει 16π. Νταμπλ-νταμπλ για τον Τάιλερ Πόλεϊ με 15π. και 12 ριμπάουντ.
Από τον «δικέφαλο του βορρά», ξεχώρισε ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 20 πόντους.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό, ο οποίος πήγε στο +5 (10-5) στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά με σερί 8-0 και να παίρνει το προβάδισμα (10-13), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, οι Ροδίτες ισορρόπησαν και με καλάθι του Γκάουντλοκ στο τέλος έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (20-19).

Εξαιρετική αρχή από τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, τρέχοντας σερί 7-0 με τους Μπραΐκοβιτς και Κολοβέρο για το +8 (27-19), στο πρώτο δίλεπτο και τον Γκάουντλοκ να τους συντηρεί στο +5 (31-26), μέχρι το 14’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν… στροφές και ισοφάρισαν (34-34), με τον ρυθμό του ματς να ανεβαίνει κατακόρυφα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τον ΠΑΟΚ με το προβάδισμα (45-47).

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός και στο δεύτερο μέρος, ο οποίος με μπροστάρηδες τους Ουτόμι, Γκάουντλοκ και Περάντες έκανε επιμέρους σκορ 22-2 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (67-49), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ροδίτες διατήρησαν τον έλεγχο και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο + (79-62).

Ο Κολοβέρος έστειλε τον Κολοσσό στο +20 (82-62) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Φρίντρικσον να σπρώχνει τον ΠΑΟΚ σε σερί 9-0 (82-71), ενώ η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο (85-75), στο 34’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον Γκάουντλοκ, ο οποίος τους έστειλε στο +16 (91-75), με τον Φρίντρικσον να μειώνει εκ νέου (91-79), στο 38’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Θεσσαλονικείς έκαναν λάθη και με τον Μπραΐκοβιτς ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με το τελικό 95-79!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79