ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ διέλυσε με 4-0 τον Πανσερραϊκό στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα

Απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη της Stoiximan Super League

Η νέα εποχή με τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον ΟΦΗ, που σάρωσε με 4-0 τον Πανσερραϊκό στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη της Stoiximan Super League!

Οι Κρητικοί καθάρισαν το ματς με ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο μεταξύ 23’ και 33’, με τον Ισέκα να βρίσκει δίχτυα δύο φορές, ενώ ο Μπάκου ολοκλήρωσε τον αγώνα με ένα γκολ και δύο ασίστ.Στο +7 πλέον από την τελευταία δυάδα της βαθμολογίας ο ΟΦΗ, που ισοβαθμεί με τους ηττημένους αλλά και τον Ατρόμητο.

Στο μυαλό του κόουτς

Σχηματισμό 4-2-3-1 επέλεξε ο Τραϊανός Δέλλας, που επέλεξε τον Μπάουμαν κάτω από τα δοκάρια. Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος και Θοράρινσον αποτέλεσαν την αμυντική τετράδα, με Γκαγέγκος-Μπάκιτς στον άξονα και τους Ριέρα, Τοράλ, Μπάκου πίσω από τον Ισέκα.

Με 4-2-3-1 πορεύτηκε και ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Χοβάν ήταν στο τέρμα με τους Διαμαντή, Θυμιάνη, Μπέργκστρεμ και Δεληγιαννίδη στην άμυνα και τους Μορέιρα-Ουεντραόγκο στα χαφ. Μούργος, Ουάρντα και Τομάς ήταν η τριάδα πίσω από τον φορ, εκεί όπου βρέθηκε ο Άλεξιτς.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν σαν… μη γενόμενο, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πιο ορεξάτοι αλλά αξιόλογη φάση να μην καταγράφεται. Στο 21’, μία κεφαλιά του Διαμαντή από τα αριστερά πέρασε παράλληλα με την εστία, ωστόσο ένα δίλεπτο μετά όλα άλλαξαν απότομα.

Ισέκα και Μπάκου έπαιξαν το 1-2 από τα δεξιά, με τον Βέλγο να νικά τον Χοβάν στο τετ α τετ, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους στην πρώτη τους καλή στιγμή! Η εξέλιξη αυτή ανέβασε ψυχολογικά τους παίκτες του Δέλλα, που στο 29’ κατόρθωσαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Λαμπρόπουλος, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από κεφαλιά προς τα πίσω του Μορέιρα σε κόρνερ.

Το γήπεδο είχε αρχίσει να… κατηφορίζει και στο 33’ ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο-φωτιά για τον ΟΦΗ, με Τοράλ-Μπάκου να συνδυάζονται άψογα και τον δεύτερο να γυρίζει στον Ισέκα, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 3-0!

Ένα άστοχο σουτ του Τοράλ στο 41’ αποτέλεσε την τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος, το οποίο είχε βαφτεί… ασπρόμαυρο. Προφανώς απογοητευμένος από τα όσα είδε στο πρώτο μέρος, ο Γκαρσία έκανε τέσσερις αλλαγές στην ανάπαυλα και ώθησε την ομάδα του να μπει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων ήρθε, όχι όμως και το γκολ, με το φάουλ του Ουάρντα να περνά άουτ (50’), ενώ Τομάς (56’) και Άλεξιτς (59’) ήταν άστοχοι. Στο δε 64’ ο Μπάουμαν σταμάτησε το μακρινό σουτ του Στάικου.

Εντέλει, το γκολ ήρθε από πλευράς Κρητικών, που πρώτα… προειδοποίησε με την άστοχη προσπάθεια του Φελίπε (74’) και εν συνεχεία έφτασε στο 4-0 με εξαιρετικό τελείωμα του Μπάκου στο 79ο λεπτό, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα – καθώς η μακρινή προσπάθειά του στις καθυστερήσεις, δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όπως και εκείνη του Γούλερι.

MVP: Κονταροχτυπήθηκαν για τον τίτλο οι Άαρον Λέγια Ισέκα και Μακάνα Μπάκου, ωστόσο θα τον δώσουμε στον δεύτερο. Τρομερό ματς από τον Γερμανό εξτρέμ, που αφού… σέρβιρε δύο γκολ, πέτυχε και αυτός ένα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η… σφυρίχτρα: Ματς δίχως πολλά προβλήματα για τον Ματσούκα, που κατόπιν συνεννόησης με το VAR αποφάσισε να μην δώσει κάτι στην πτώση του Χατζηστραβού στην περιοχή του ΟΦΗ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Οι ενδεκάδες των ομάδων
ΟΦΗ (Τ. Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον (46’ Μαρινάκης), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Γκαγέγκος (81’ Γκλάζερ), Μπάκιτς, Τοράλ (61’ Τοράλ), Ριέρα (72’ Αποστολάκης), Μπάκου, Ισέκα (72’ Φελίπε)

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Χοβάν, Θυμιάνης, Διαμαντής (46’ Ντάνκερλουι), Μπέργκστρεμ, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (46’ Οικονόμου), Ουεντραόγκο (46’ Στάικος), Μούργος (46’ Χατζηστραβός), Ουάρντα, Τομάς (66’ Γούλερι), Άλεξιτς