ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα από την Ουτρέχτη με 2-0

Στο τελευταίο δοκιμαστικό τεστ επί Ολλανδικού εδάφους

Φιλική ήττα για τον ΟΦΗ στην Ολλανδία, όπου ηττήθηκε με 2-0 από την Ουτρέχτη στο τελευταίο δοκιμαστικό τεστ επί Ολλανδικού εδάφους.

Καλύτερη εικόνα έδειξε η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας, η οποία έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά έστειλε θετικά μηνύματα για την συνέχεια, με την Ουτρέχτη να εκμεταλλεύεται τις καλύτερες ευκαιρίες της και να τις μετουσιώνει σε γκολ.

Το ματς:

Χωρίς κάποια σπουδαία φάση κύλησε το πρώτο ημίχρονο του φιλικού παιχνιδιού, με την Ουτρέχτη να παίρνει μέτρα στο γήπεδο λίγα λεπτά πριν λήξει, ωστόσο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε καλύτερα και άρχισε να γίνεται απειλητικός, δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο 57ο λεπτό ο Ντίκο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία. Ωστόσο, η Ουτρέχτη ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, όταν στο 58’ κέρδισε ένα φάουλ, με τον Μποζντογκάν ένα λεπτό αργότερα να στέλνει την μπάλα στο στο παραθυράκι του Χριστογεώργου για το 1-0.

Ο ΟΦΗ είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 61ο λεπτό για να κάνει το 1-1, όταν ο Ντίκο δεν κατάφερε να σκοράρει σημαδεύοντας εξ επαφής το δοκάρι των Ολλανδών. Η κρητική ομάδα συνέχιζε να πιέζει ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας κάποιες καλές στιγμές που δεν μπορούσε ωστόσο να τις εκμεταλλευτεί.

Αυτές τις χαμένες ευκαιρίες του ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε η Ουτρέχτη στην συνέχεια και βρήκε δεύτερο γκολ στο 79ο λεπτό. Ο Τέιλορ Μπουθ με ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0 για τους Ολλανδούς, ένα γκολ βέβαια κόντρα στην ροή του αγώνα, καθώς η κρητική ομάδα ήταν καλύτερη.

Στο 84’ η ομάδα του Νταμπράουσκας είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει με τον Νέιρα μέσα από την περιοχή, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον ΟΦΗ να γνωρίζει την φιλική ήττα από την Ουτρέχτη με 2-0.