O Ολυμπιακός δεν προβληματίστηκε από τον Απόλλωνα 94-68 στην Πάτρα

Πολυφωνία στην επίθεση από την ομάδα του Μπαρτζώκα

Με μεγάλη σοβαρότητα από την αρχή, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τη διαφορά ποιότητας απέναντι στον Απόλλωνα και νικώντας 94-68 στην Πάτρα, πήγε στο 22-1 και σφράγισε και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League.

Πολυφωνία στην επίθεση από την ομάδα του Μπαρτζώκα, με τον Βεζένκοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Λαρεντζάκη να ήταν πρώτος σκόρερ με 16π.

Από την άλλη, οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 7-16 και είχαν για πρώτους σκόρερ τους Σίμονς και Μήτρου-Λονγκ με 16π. και 15π. αντίστοιχα.

Σε χαλαρό τέμπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έβρισκε λύσεις επιθετικά, αλλά αμυντικά ήταν νωθρός και έτσι ο Σίμονς κρατούσε τον Απόλλωνα (11-11), μέχρι το 6’. Με τον Λούντζη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +5 (11-16), με τους Πατρινούς να ισοφαρίζουν ξανά με τον Σίμονς, αλλά το καλάθι και φάουλ του Σλούκα να διαμορφώνει το 16-19 της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα άνοιξαν το γήπεδο και το σκορ με τα τρίποντα στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν αρχικά στο +12 (22-34) και με τον Βεζένκοφ να μπαίνει στην… εξίσωση πήγαν στο +15 (26-41), στο 16’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έριξαν… στροφές με τον Σίμονς ξανά ξεκινάει την αντεπίθεση των γηπεδούχων και εκείνοι να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (36-45), με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +12 (36-48).

Με απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνα που του έδωσε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και με μπροστάρηδες τους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (40-62), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον πλήρη έλεγχο, με τους Πατρινούς να κρατιούνταν με τον Μήτρου-Λονγκ και στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά να ήταν στο +21 (52-73).

Με την ίδια συγκέντρωση μπήκε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο, ξεφεύγοντας στο +27 (58-85), στο 36’. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι έγινε ελεύθερο, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 68-94.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 52-73, 68-94