EUROPA LEAGUE

Ο Ολυμπιακός έφυγε με το 1-1 από την Κύπρο

Με τον Χουάνγκ να κάνει εκπληκτικό ντεμπούτο σκοράροντας

Ο Χουάνγκ του έδωσε ποιότητα, το εύκολο γκολ θα του δώσει την πρόκριση! Με τον Κορέατη χαφ να κάνει εκπληκτικό ντεμπούτο στο οποίο σκόραρε, ο Ολυμπιακός έφυγε με το 1-1 από την Κύπρο κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού αλλά θα μπορούσε να πάρει το «διπλό» και το προβάδισμα πρόκρισης, αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Μαέστρος ο Χουάνγκ, ομόρφυνε την ομάδα του Κορμπεράν που είχε πολύ καλό πρόσωπο για 60 λεπτά αλλά έπεσε μετά την αποχώρηση του Νοτιοκορεάτη με πρόβλημα στους προσαγωγούς. Μεγάλο ματς από τον Εμβιλά, έκλεισαν τη δημιουργία του Κολ οι Πειραιώτες και «εξουδετέρωσαν» τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν μόλις ένα καλό πρώτο 20λεπτο στο ματς.

Ο Γιάνγκα είχε δώσει προβάδισμα στους Κύπριους, οι οποίοι είδαν δύο τέρματά τους να ακυρώνονται σωστά για οφσάιντ.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-2 κατέβασε τον Απόλλωνα Λεμεσού ο Νταβίδ Καταλά. Ο Α. Γιοβάνοβιτς στην εστία, με τους Καμπράλ, Πεϊμπερνές, Ρομπέρζ και Καμάς στην άμυνα. Κυριακού και Κολ τα δύο χαφ, με τους Φέλιξ και Πήττα στα πλάγια. Γιάνγκα και Ντιγκινί ήταν το δίδυμο στην επίθεση.

Με 4-2-3-1 παρέταξε από την άλλη μεριά τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Κορμπεράν, με τον Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια και τους Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσουκ. Στα χαφ οι Εμβιλά, Κούντε και μπροστά τους ο Χουάνγκ σε πιο δημιουργικό ρόλο, ενώ οι Ραντζέλοβιτς, Ζινκερνάγκελ ήταν στα εξτρέμ και ο Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Με τον κόσμο και από τις δύο πλευρές να μπαίνει στην εξίσωση εξ αρχής και να δημιουργεί εξαιρετική ατμόσφαιρα, το ματς είχε στο ξεκίνημά του φρενήρη ρυθμό. Ο Απόλλων πατούσε καλύτερα και βρήκε δίχτυα στο 10λεπτο με τον Πήττα αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε σωστά καθώς ήταν εκτεθειμένος. Ο Κούντε είχε μια φοβερή έμπνευση και λίγο έλειψε να σκοράρει από τα 30 μέτρα αλλά το οριζόντιο δοκάρι του στέρησε το γκολ, με τον Απόλλωνα να σκοράρει ένα λεπτό αργότερα με μπόλικη δόση τύχης και τον Γιάνγκα να εκμεταλλεύεται τις κόντρες για να βγει τετ-α-τετ και να εκτελέσει τον Βατσλίκ (1-0).
Το cooling break βοήθησε τους παίκτες του Κορμπεράν να ηρεμήσουν και να… ανακτήσουν το μυαλό τους. Επέστρεψαν με διαφορετική ψυχολογία, πήραν μέτρα και βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης με τον καλύτερο ποδοσφαιριστή τους στο γήπεδο: τον Χουάνγκ! Ο Ρέαμπτσουκ έκανε την παράλληλα πάσα, με τον Κορεάτη να παίρνει υπέροχο πάρσιμο αφήνοντας πίσω του τον Ρομπέρζ και με άψογο πλασέ με το, κακό του, αριστερό εκτέλεσε τον Γιοβάνοβιτς για το 1-1. Αυτό το γκολ λειτούργησε ως εφαλτήριο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κυριαρχούσε στο γήπεδο, αλλά το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Κορμπεράν να συνεχίζει από εκεί που έμεινε και να πατάει καλύτερα. Ξανά με Ελ Αραμπί, Χουάνγκ, Εμβιλά και Ραντζέλοβιτς να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι και να είναι οι παίκτες που έβγαιναν μπροστά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» να έχουν κάκιστες επιλογές και τελειώματα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, σπαταλώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη για να πάρουν προβάδισμα. O Χουάνγκ αποχώρησε με πρόβλημα στους προσαγωγούς και στον Ολυμπιακό κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα για την κατάσταση του ποιοτικού Κορεάτη χαφ, ο οποίος έδειξε στο ντεμπούτο του πως μπορεί να κάνει τη διαφορά!

Ο Κορμπεράν έριξε στο ματς τους Χασάν, Αγκιμπού, έβγαλε τους Αραμπί, Χουάνγκ, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν σε δημιουργία μετά την έξοδο των δύο τελευταίων ποδοσφαιριστών. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες κρατούσαν άνετα τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή τους και δεν τους επέτρεπαν να απειλήσουν. Έκλεισαν τους χώρους και δεν επέτρεψαν στους Κύπριους να «πατήσουν» πάνω στο δυνατό τους σημείο, την ταχύτητα. Ο Κόνραντ ντε λα Φουέντε έκανε ντεμπούτο, επίσης, αλλά έδειξε πως χρειάζεται χρόνο, με τον Ολυμπιακό να γλιτώνει το «έμφραγμα» στο φινάλε αφού το τέρμα του Χέντι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ και το 1-1 παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα.

MVP: Ο Χουάνγκ για τα 60 και κάτι λεπτά που αγωνίστηκε, έκανε φανταστικό ντεμπούτο. Οι μπάλες περνούσαν από τα πόδια τους διαρκώς, δημιουργούσε ενώ σκόραρε κιόλας, δείχνοντας ότι διαθέτει τεράστια ποιότητα. Η αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο, έκανε τον Ολυμπιακό να υποχωρήσει στο γήπεδο.

Η σφυρίχτρα: O Χοσέ Μαρία Σάντσεθ δεν είχε δύσκολο έργο, ενώ οι βοηθοί του πήραν τις σωστές αποφάσεις στα δύο τέρματα που δεν μέτρησαν για τον Απόλλωνα Λεμεσού.