Ο Ολυμπιακός… ισοπέδωσε τη Βαλένθια στο τέλος και τη νίκησε 92-85

Εξαιρετικός για ακόμη μία φορά ο Παπανικολάου με 22 πόντους

Μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκαν ακόμη και στο -15, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι στο δεύτερο και νίκησαν 92-85 τη Βαλένθια, πηγαίνοντας στο 18-7 και παραμένοντας μόνοι στην κορυφή!
Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 4/4 φέτος στην Ισπανία, ενώ παράλληλα διατήρησε και την αήττητη παράδοση στη «Φοντέτα», όπου πλέον μετράει επτά νίκες σε ισάριθμα ματς!
Εξαιρετικός για ακόμη μία φορά ο Παπανικολάου με 22 πόντους, με τον Βεζένκοφ να προσθέτει 20π. και τον Σλούκα να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 9 ασίστ. Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» υποχώρησαν στο 13-12, με τον Πρέπελιτς να ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ξέφρενο ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τον Ντούμπλιεβιτς να ξεκινάει «ζεστός» από την περιφέρεια και να στέλνει τη Βαλένθια στο 10-4, στα πρώτα δύο λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν προσωρινά στον πόντο με τον Κάναν (10-9), αλλά τα λάθη που ακολούθησαν και η μεγάλη ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6,75μ. τους έσπρωξε σε επιμέρους σκορ 15-1, για το +15 (25-10), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πειραιώτες έβγαλαν τις άμυνες και με Παπανικολάου και Βεζένκοφ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 5-0 (25-15).

Με την ίδια συνέπεια στην άμυνα, τον Σλούκα να δημιουργεί και τους Παπανικολάου-Μπλακ ορεξάτους στην επίθεση, ο Ολυμπιακός μπήκε με 10-0 στη δεύτερη περίοδο και ισοφάρισε (25-25), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, τα λάθη επέστρεψαν για τους Πειραιώτες, όπως και ο Ντούμπλιεβιτς στο παρκέ, ο οποίος έσπρωξε τη Βαλένθια σε σερί 10-0 (35-25), μέχρι το 16’. Οι βολές του Σλούκα «ξεμπλόκαραν» προσωρινά την ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά η κακή άμυνα και η αποτελεσματικότητα των Ισπανών έξω από τα 6,75μ., τους έστειλε ξανά στο +15 (45-30), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ, τελειώνοντας με 5-0 το πρώτο ημίχρονο (45-35).

Με τον Πρέπελιτς να αποτελούσε πρόβλημα για την άμυνα του Ολυμπιακού, η Βαλένθια ήταν στο +13 (50-37), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ρυθμούς, καθώς έσφιξαν στην άμυνα και με τους Γουόκαπ και Βεζένκοφ «καυτούς» στην επίθεση έκαναν σερί 15-0 και πήραν το προβάδισμα (50-52), στο 26’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν ένα καλάθι του Τζόουνς για την ισοφάριση, με το ίδιο δίδυμο να στέλνει τους Πειραιώτες στο +5 (52-57). Έκτοτε, το ματς απέκτησε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο Χάρπερ κρατούσε επιθετικά τις «νυχτερίδες», αλλά από την άλλη ο ΜακΚίσικ είχε πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (58-65).

Την ίδια… φόρα και στις δύο πλευρές του παρκέ είχε ο Ολυμπιακός και στην έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου, όπου με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο ξεκίνησε με σερί 8-0 και πήγε στο +15 (58-73), στο 32’. Η αντίδραση της Βαλένθια ήρθε από τον Πρέπελιτς, ο οποίος επέστρεψε από τον πάγκο και με σερί τρίποντα «ψαλίδισε» τη διαφορά (69-75), στο 35’. Ο Βεζένκοφ απάντησε για τους «ερυθρόλευκους» και έστειλε τη διαφορά +11 (69-80), στο 37’. Οι Γουέμπ και Πρέπελιτς προσπάθησαν να κρατήσουν τους Ισπανούς στο ματς (76-84), αλλά οι Βεζένκοφ και Παπανικολάου πήγαν ξανά την ομάδα του Πειραιά στο +10 (78-88), στο 39’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92