Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 82-78 στο ΣΕΦ από τη Φενέρμπαχτσε

Ισοφάρισε σε 1-1 και πήρε το πλεονέκτημα έδρας!

Τα μεγάλα σουτ του Χέιζ στην τέταρτη περίοδο και η μεγάλη… πληγή των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ, κόστισαν στους «ερυθρόλευκους» την ήττα 82-78 από τη Φενέρμπαχτσε, μέσα στο ΣΕΦ, με τη σειρά των playoffs να πηγαίνει στο 1-1.

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς οι Τούρκοι, έχοντας 15 επιθετικά ριμπάουντ, 21 ασίστ και μόλις 7 λάθη. Από την άλλη, οι Πειραιώτες, οι οποίοι έφτασαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου ακόμη και στο +16 (26-10), υστέρησαν σε όλους τους τομείς με λιγότερα συνολικά ριμπάουντ (30 έναντι 34), 16 ασίστ και 14 λάθη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ιτούδη, που θα έχει τα δύο επόμενα παιχνίδια στο γήπεδό της, ήταν ο Έντουαρντς με 16π., ενώ από 15π. είχαν οι Χέιζ και Μότλι.

Από τους Πειραιώτες, ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ και Σλούκας με 18 πόντους ο καθένας.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με απανωτές καλές άμυνες, τον Κάναν να συνεχίζει ορεξάτος από την πρεμιέρα στα σουτ έξω από τα 6,75μ. και τον Γουόκαπ στα… δικά του στάνταρ οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 10-1, στα πρώτα τρία λεπτά. Η Φενέρ αντέδρασε με Καλάθη και Πιερ και μείωσε (14-8), στο 5’. Ακολούθησαν νέες εξαιρετικές άμυνες από τους Πειραιώτες και με τον Βεζένκοφ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση η διαφορά πήγε στο +11 (19-8), στο 8’. Ο Καλάθης έκοψε προσωρινά το σερί των παικτών του Μπαρτζώκα με τους ΜακΚίσικ και Σλούκα να τους στέλνουν στο +14 (24-10), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι του Μπολομπόι ο Ολυμπιακός πήγε στο +16 (26-10) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Έντουαρντς να έρχεται από τον πάγκο και να σπρώχνει τη Φενέρ σε σερί 8-0 (26-18), μέχρι το 12’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με Σλούκα και Πίτερς για το νέο +11 (31-20), με τους Χέιζ και Έντουαρντς να αντιδρούν για τους Τούρκους και να μειώνουν εκ νέου (31-25), στο 15’. Το καλάθι και φάουλ του Πίτερς «ξεκόλλησε» την ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στον Μότλι να μειώσει (34-30), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι και αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, ψαλλιδίζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά (37-34), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 78-82

Με σερί 4-0 μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος για το +7 (41-34), με τη Φενέρ να απαντά με μπροστάρη τον Έντουαρντς με επιμέρους σκορ 2-7 και να πλησιάζει στο καλάθι (41-39), στο 23’. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμό τους ματς έπεσε, με τους «ερυθρόλευκους» να συντηρούν το μικρό προβάδισμά τους (45-43), μέχρι το 26’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες και με τον Βεζένκοφ ξέφυγαν στο +8 (51-43), στο 27’. Ακολούθησαν άστοχες επιλογές από τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 6-0 (51-49), στο επόμενο λεπτό. Στη συνέχεια, αμφότεροι πέτυχαν από ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών, με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο από τα 9 μέτρα και τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +5 (56-51).

Τα χαμένα ριμπάουντ κόστισαν ξανά στον Ολυμπιακό, με τη Φενέρ να κάνει επιμέρους σκορ 2-12 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και να πηγαίνει στο +5 (58-63) των Τούρκων, στο 33’. Ακολούθησαν σερί άμυνες μεγάλα καλάθια από Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ, με τους Πειραιώτες να κάνουν σερί 9-0 για το +4 (67-63), στο 35’. Ο Χέιζ αντέδρασε για τη Φενέρ, με τον Σλούκα να απαντά για το +5 (73-68), αλλά με νέο τρίποντο από τον Αμερικανό, η διαφορά μειώθηκε ξανά στο καλάθι (73-71). Στη συνέχεια, ο Φαλ έκανε 1/2 βολές, με τους Πιερ και Μότλι να βάζουν τους φιλοξενούμενους ξανά μπροστά (74-75), στο 37’. Με καλάθι του Σλούκα οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά (76-75), με τον Μότλι να απαντά αμέσως (76-77). Ο ΜακΚίσικ έκανε 0/2 βολές, με τους Πειραιώτες να χάνουν δύο σερί αμυντικά ριμπάουντ και τον Γκούντουριτς να κάνει 1/2 από τη γραμμή (76-78), στα 33,9’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Βεζένκοφ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ντόρσεϊ στον αιφνιδιασμό να κάνει το 76-80, στα 8,5’’. Στα 5,5’’ ο Σλούκας μείωσε, με τον Γκούντουριτς να κάνει 2/2 βολές στα 4,7’’, κλειδώνοντας τη νίκη της Φενέρ που ήρθε με το τελικό 78-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82