Ο Ολυμπιακός νίκησε 74-72 τη Ζαλγκίρις, μέσα στο Κάουνας και έφτασε στο 21-8!

Μεγάλο καλάθι του Βεζένκοφ στα 6,7” πριν από τη λήξη

Αν και έδωσαν… δικαιώματα στην τέταρτη περίοδο, χάνοντας διαφορά 14 πόντων, με ένα μεγάλο καλάθι του «διαστημικού»Βεζένκοφ στα 6,7’’ και μία εξαιρετική άμυνα του Λαρεντζάκη, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 74-72 τη Ζαλγκίρις και ανέβηκαν στο 21-8, παραμένοντας το φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας!

Παράλληλα, η ομάδα του Πειραιά εκτός από τη μαθηματική πρόκριση στα playoffs, έφυγε και με ακόμη ένα σημαντικό παράσημο από τη Λιθουανία, καθώς έφτασε στη 10η εκτός έδρας νίκη της, σημειώνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της διψήφιο αριθμό μακριά από το ΣΕΦ!

Άλλη μία τρομερή εμφάνιση από τον Βεζένκοφ, που εκτός από το νικητήριο καλάθι, είχε 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, εξίσου πολύ καλός και ο ΜακΚίσικ με 18π., με τον Φαλ να προσθέτει 6π., 4 ριμπάουντ, αλλά να ήταν κορυφαίος δημιουργός με 7 ασίστ μαζί με τον Γουόκαπ!

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 15-14, με τους Σμιτς και Ντίμσα να ήταν πρώτοι σκόρερ με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με απανωτές καλές άμυνες μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι», πηγαίνοντας στο +5 (2-7), στο πρώτο δίλεπτο. Ακολούθησαν λάθη και άστοχες επιλογές από τους Πειραιώτες, με τη Ζαλγκίρις να το εκμεταλλεύεται και να κάνει επιμέρους σκορ 11-3 με Ουλάνοβας και Λεκαβίτσιους, για το +3 (13-10), στο 7’. Η αντίδραση της ομάδας του Μπαρτζώκα ήρθε με ένα προσωπικό σερί 5-0 του Βεζένκοφ για το προβάδισμα (13-15), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Ντίμσα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (17-15).

Τα συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν τον Ολυμπιακό στο -5 (22-17), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Με Λούντζη και ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο (22-21), όμως τα τρίποντα έστειλαν τη Ζαλγκίρις στο +6 (29-23), στο 14’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν τις άμυνες και με ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη έκαναν σερί 7-0 για το προβάδισμα (29-30), στο 16’. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν, παίρνοντας ξανά πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ και ήταν μπροστά (34-32), μέχρι το 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο ακολούθησαν σερί κλεψίματα από τους παίκτες του Μπαρτζώκα και με τον ΜακΚίσικ να χτυπά συνεχώς στο ανοικτό γήπεδο, έτρεξαν ένα 8-0 για το +6 (34-40), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 72-74

Κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, καθώς τα λάθη και η τρομερή αστοχία έδωσαν την ευκαιρία στον Ουλάνοβας να σπρώξει τη Ζαλγκίρις σε σερί 6-0 και να ισοφαρίσει (40-40), στο πρώτο τρίλεπτο. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε αρχικά με ένα σερί 5-0 από τον Βεζένκοφ (40-45), για να πάρουν τον έλεγχο. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έσφιξαν πολύ στην άμυνα και με βασικό δημιουργό τον Φαλ, τον Βούλγαρο φόργουορντ «ζεστό» στην επίθεση και τον Παπανικολάου έστειλαν τη διαφορά στο +14 (45-59), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τον επιθετικό τους ρυθμό, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα μίνι 4-0, αλλά τον Βεζένκοφ να διαμορφώνει το 49-61, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Σμιτς να βρίσκει ρυθμό έξω από τα 6,75μ., η Ζαλγκίρις αρχικά μείωσε -6 (59-65). Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα καλάθι του Φαλ, για να ακολουθήσουν σερί τρίποντα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφεραν το ματς στο καλάθι (65-67), στο 35’. Ο ΜακΚίσικ έκοψε προσωρινά το σερί, με τον Ντίμσα να απαντά αρχικά για την ισοφάριση (69-69) και στη συνέχεια με τρίποντο ο Σμιτς έβαλε τους Λιθουανούς μπροστά (72-70), στο 39’. Ακολούθησαν 2/3 βολές του ΜακΚίσικ, μία καλή άμυνα του Λαρεντζάκη πάνω στον Ουλάνοβας, ενώ με δύσκολο καλάθι του Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (72-74), στα 6’’ πριν από τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Ουλάνοβας αστόχησε και η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη.