ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός νίκησε 88-77 τη Χάποελ Χολόν

Στην πρεμιέρα στο «Νεόφυτος Χανδριώτης»

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός νίκησε 88-77 τη Χάποελ Χολόν, στο πρώτο του ματς για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο σχεδόν σ’ όλο το ματς, εκτός από την αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να προηγηθούν. Ωστόσο, η άμυνα και τα τρίποντα, όπου είχαν συνολικά 16/42, τους έδωσαν σερί 12-0 που ήταν κομβικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι οι Πίτερς και Λαρεντζάκης για τους νταμπλούχους Ελλάδας, με τον Αμερικανό να παίρνει… φωτιά στην τρίτη περίοδο και τον διεθνή γκαρντ να ήταν καθοριστικός στην τέταρτη.

Το Σάββατο (24/9) στις 18:00 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκληρώνει την παρουσία της στην Κύπρο, με το ματς απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Με τους Μπλακ, Πίτερς, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Φορτσάτοι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι», όπου με την καλή τους άμυνα και τα καλά ποσοστά από την περιφέρεια τους πήγαν στο +11 (13-2), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα υπέπεσαν σε σερί λάθη, με αποτέλεσμα να χάσουν τον επιθετικό ρυθμό τους και τη Χολόν να μειώνει στο -5 (16-11), στο 8’. Στα τελευταία δύο λεπτά, αμφότερες οι ομάδες ήταν γενικά άστοχες με τα τρίποντα των Κάναν και Κάντζι να διαμορφώνουν το 19-14 της πρώτης περιόδου.

Με πεντάδα Μπολομπόι, Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη, Κάναν και Λούντζη μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 2/2 τρίποντα του «Λάρι», η διαφορά πήγε ξανά στο +11 (25-14). Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αρκετά άστοχοι, σε αντίθεση με τον Ντάλτον, ο οποίος βρήκε ρυθμό και έτσι οι Ισραηλινοί πλησίασαν στον πόντο (29-28), στο 16’. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν κάποιες άμυνες και «ξεκόλλησαν» (34-28), αλλά οι Ισραηλινοί απάντησαν ξανά και ισοφάρισαν (36-36), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, αμφότεροι ήταν πολύ άστοχοι και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι.

Με καλές άμυνες, τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο και πρωταγωνιστές τους Μπλακ και Πίτερς, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (48-40), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η Χολόν δεν τα… παράτησε και με τους Κάντζι και Ντάλτον πλησίασε ξανά (55-51), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς, μέσω της επίθεσής τους. Αμυντικά οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί, αλλά έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (65-59).

Νωθροί και άστοχοι ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Χολόν από την άλλη να είχε βρει ρυθμό και με σερί 7-0 να παίρνει το προβάδισμα (65-67), στο 33’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έτρεξε σερί 12-0 για το +10 (77-67), στο 36’. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να κρατηθούν στο ματς με τον Ράγκλαντ (77-72), αλλά οι Λαρεντζάκης και Βεζένκοφ πήγαν τη διαφορά ξανά στο +14 (88-74), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77