![](https://www.sporfm.gr/wp-content/uploads/2021/04/polo-olympiakos.jpg)
Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου δεν πήρε τη νίκη κόντρα στη Γιουγκ, όμως η παλικαρίσια ισοπαλία με σκορ 11-11 ήταν αρκετή για να της δώσει την πολύτιμη πρόκριση και να μετατρέψει τα δύο επόμενα παιχνίδια της «φούσκας» στην Όστια (αύριο με Προ Ρέκο και Τετάρτη με Μαρσέιγ) σε τυπική διαδικασία.
Πρωταγωνιστής της εμφάνισης των ερυθρόλευκων ήταν ο Γεννηδουνιάς, που πέτυχε πέντε τέρματα, ενώ για τη Γιουγκ ξεχώρισε ο Μερκούλφ με τέσσερα.
Ο Ολυμπιακός διατήρησε προβάδισμα μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν οι Κροάτες έτρεξαν σερί τεσσάρων τερμάτων που τους έδωσε τα ηνία με 11-10. Δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε, ο Αργυρόπουλος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και διαμόρφωσε το τελικό 11-11.
Υπενθυμίζουμε πως το final-8 θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Ιουνίου στο Βελιγράδι, όπου έχουν ήδη προκριθεί Μπρέσια, Προ Ρέκκο, Μπαρτσελονέτα, Φερεντσβάρος και Γιουγκ.
«Παρών» στην τελική φάση του Champions League θα δώσει για πέμπτη διαδοχική φορά ο Ολυμπιακός.
Τα οκτάλεπτα: 3-4, 3-0, 4-4, 1-3.
Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης 1, Γεννηδουνιάς 5, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης 1, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος.
Γιούγκ: Πόπαντιτς, Όμπερτ, Φάτοβιτς 2, Λόντσαρ 1, Κρίζιτς, Ι. Βουκόγιεβιτς, Τομάσοβιτς, Μερκούλοφ 4, Παπαναστασιου 1, Ζουβέλα, Μπένιτς 2, Ομπράντοβιτς 1, Α. Βουκόγιεβιτς.
![Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6](https://www.sporfm.gr/wp-content/themes/main/images/logos/logo-nav.png)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 19 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic