EUROLEAGUE

Ο Παναθηναϊκός AKTOR «διπλό» επί της Βιλερμπάν με σκορ 89-81!

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει το καλύτερό του ματς με τα πράσινα (18π., 12α.)

Οι «πράσινοι» έκαναν πειστική εμφάνιση στην «LDLC Arena» και πήραν σημαντικό «διπλό» επί της Βιλερμπάν με σκορ 89-81, φτάνοντας στο 7-7 χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Κώστα Σλούκα, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τα πράσινα!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 2-4 με καλάθια από Γκριγκόνις και Μήτογλου, όμως ο Λι έβαλε 4 σερί πόντους για το 6-4. Ο Μήτογλου πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε από κοντά σε 6-6, όμως ο Λοβέρν του απάντησε για το 8-6. Ο Γκριγκόνις έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με τρίποντο, ενώ ο Σλούκας έβαλε δικό του για το 10-12. Ο Καμπαρό ισοφάρισε εκ νέου σε 12-12 μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Φαλ. Ο Μήτογλου έκλεψε και κάρφωσε για το 12-15, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν πρόβλημα για τους «πράσινους», με τον Φαλ να κυριαρχεί για το 14-15. Ο Ναν με τον Φαλ αντάλλαξαν πόντους με το σκορ να γίνεται 16-17, ενώ ο Σκοτ και ο Σλούκας έβαλαν τρίποντα για το 19-20. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 21-24.

Με κάρφωμα του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα μέχρι τότε (21-26), ενώ ο Ναν με τρίποντο από το… σπίτι του εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 (21-30). Ο Γκριγκόνις εκμεταλλεύτηκε την καλή κυκλοφορία μπάλας και έβαλε δικό του μακρινό σουτ για τη διψήφια διαφορά (23-33). Ο… χορός τριπόντων συνεχίστηκε με τον Χουάντσο, που υπέγραψε από τη γωνία το 25-36, ενώ ο Ναν μπήκε κι αυτός στο «πάρτι» για το 25-39. Ο Λεσόρ κάρφωσε κάνοντας 16 τους πόντους της διαφοράς (25-41), ενώ ο Καμπαρό έκοψε την «πράσινη» φόρα με πέντε σερί πόντους για το 30-41. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πάλι τα λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στους Γάλλους να μειώσουν σε 34-42 με τον Καμπαρό, όμως ο Βιλντόσα έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 36-45, σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο (ακόμη ένα) του Ναν, ο Παναθηναϊκός AKTOR βρέθηκε ξανά στο +10 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (38-48), ενώ ο Μήτογλου έβαλε μακρινό σουτ για το +12 (38-50), πριν απαντήσει ο Λοβέρν (40-50). Λεσόρ και Φαλ αντάλλαξαν καλάθια από κοντά διαμορφώνοντας το σκορ σε 42-52, ενώ ο Σλούκας έβαλε δύο βολές για το +12 (42-54). Ο Πάρις Λι έβαλε τρίποντο και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (45-54), όμως ο Λεσόρ με δύο βολές την επανέφερε (45-56). Όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, καμία ομάδα δεν μπορούσε να σταματήσει την άλλη, με τον Εγκμπούνου να καρφώνει για το 47-56 και τον Καμπαρό να γράφει το 49-56. Ο Μήτογλου έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 51-59, κόβοντας τη μεγάλη φόρα των Γάλλων, ενώ ο Σλούκας έκανε το ίδιο για το 53-62 και ο Λεσόρ με τάπα και βολές υπέγραψε το νέο διψήφιο προβάδισμα (53-64). Η Βιλερμπάν αντέδρασε ξανά και μείωσε με τρίποντο του Σκοτ σε 58-64. Η τρίτη περίοδος έληξε 60-64.

Ο Λεσόρ με τρεις συνεχόμενους πόντους έγραψε στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου το 60-67, όμως ο Εγκμπούνου μείωσε σε 65-67 με δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ. Με βολές από Ντε Κολό και Τζάκσον, η Βιλερμπάν έφερε το ματς στην ισορροπία (69-69). Ο Αντετοκούνμπο έβαλε μεγάλο γκολ φάουλ αλλά έχασε τη βολή για το 69-71, ενώ Λάιτι και Χουάντσο αντάλλαξαν τρίποντα για το 72-76. O Γκριγκόνις εκμεταλλεύτηκε την 11η ασίστ του Σλούκα για να βάλει μεγάλο τρίποντο, υπογράφοντας το 74-79, ενώ Σλούκας και Μήτογλου έβαλαν κι αυτοί μακρινά σουτ για το 76-84! Οι «πράσινοι» έχασαν ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς με άστοχες βολές του Κώστα, όμως δεν το πλήρωσαν, καθώς ο Γκριγκόνις με ασίστ του Σλούκα έβαλε το τρίποντο-μαχαιριά για το 79-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89