O Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε χωρίς δυσκολίες τη Μονακό 88-63

Έφτασε τα τρία συνεχόμενα ροζ φύλλα στην Ευρωλίγκα!

Οι «πράσινοι» έκαναν ασύλληπτη εμφάνιση και διέσυραν με σκορ 88-63 τη Μονακό στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στην Ευρωλίγκα και ανεβαίνοντας στο 13-8, σε ένα ισχυρό βήμα για εδραίωση στην εξάδα αλλά και… ψηλότερα!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 3-0 με τρίποντο του Γκραντ στην πρώτη του προσπάθεια, με τον Στραζέλ να βάζει τη Μονακό στο ταμπλό με φλόουτερ για το 3-2 και να βάζει αργότερα μια βολή για το 3-3. Ο Μήτογλου με πολύ δύσκολο καλάθι επανέφερε μπροστά τους πράσινους, ενώ ο Ναν πήγε στις βολές για το 7-3. Ο Ζαϊτέ σκόραρε γκολ φάουλ αλλά έχασε τη βολή, ενώ ο Ναν απάντησε από κοντά και ο Γκριγκόνις «ζεστάθηκε» με ελεύθερο τρίποντο για το 12-5. Ο Μήτογλου μπήκε κι αυτός στον… χορό των μακρινών σουτ, με τον Ναν να κάνει το ίδιο για το 18-5. Η Μονακό έβγαλε μικρή αντίδραση με Στραζέλ και Μοτιεγιούνας να μειώνουν σε 18-9, όμως ο Μήτογλου ήταν ασταμάτητος και σκόραρε και πάλι για τρεις, διαμορφώνοντας το 21-9. Ο Σλούκας πήρε τη σκυτάλη και υπέγραψε με σουτ από την κορυφή το 24-9, με τον Μοτιεγιούνας να δίνει λύση από το ίδιο σημείο για το 24-12. Ο Γκραντ έκανε 7 τα τρίποντα των «πρασίνων» και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πάλι δυνατά, με τον Σλούκα να γράφει το 32-14 με γκολ φάουλ, πριν ο Ντιαλό μειώσει σε 32-16 από κοντά. Ο εξαιρετικός Μοτιεγιούνας έβαλε 4 σερί πόντους μειώνοντας σε 32-20, όμως ο Μήτογλου απάντησε από μέση απόσταση για το 34-20. Οι Μονεγάσκοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, με τον Κορνελί να πετυχαίνει τρίποντο και τον Ντιαλό να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο (34-25). Ο Ναν έδωσε σημαντική λύση με τρίποντο, επαναφέροντας τη διαφορά στο +12 υπέρ των γηπεδούχων (37-25), όμως ο Στραζέλ του απάντησε για το 37-28. Ο Λεσόρ με ωραία κίνηση σκόραρε από κοντά, ενώ ο Χουάντσο έβγαλε μια προσωπική φάση και την ολοκλήρωσε με κάρφωμα (41-28). Ο Λεσόρ με δύο βολές έφερε τους γηπεδούχους στο +15 (43-28), όμως ο Ουαταρά τιμώρησε ένα λάθος του Ναν και μείωσε με λέι απ στο 43-30 του ημιχρόνου.
Ο Λεσόρ άνοιξε λογαριασμό στο δεύτερο μέρος για τον Παναθηναϊκό AKTOR, γράφοντας το 45-30, πριν ο Γουόκερ μειώσει με τρίποντο σε 45-33. Ο Γάλλος σέντερ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και πέτυχε καλάθι και φάουλ, φέρνοντας τη διαφορά στο +16 (49-33). Ο Τζέιμς έβαλε το πρώτο του καλάθι και απάντησε για το 49-36, όμως ο Ναν έβαλε δύο συνεχόμενα δύσκολα καλάθια για το 53-36. Ο Μοτιεγιούνας μείωσε προσωρινά μετά από λάθος του Ναν σε 53-39, όμως ο Μήτογλου αποκατέστησε την τάξη γράφοντας το 55-39 με ωραίο λέι απ. Ο ασταμάτητος Λεσόρ σκόραρε από κοντά και έβαλε λίγο αργότερα φόλοου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +23 (62-39). Ο Γάλλος σέντερ έγινε δημιουργός σε λέι απ του Χουάντσο (64-41), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 64-44 χάρη σε τρίποντο του Ουαταρά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μονακό επιχείρησε να πλησιάσει με Χολ και Τζέιμς, με τον τελευταίο να σκοράρει τρίποντο για το 64-49. Ο Στραζέλ μείωσε ακόμη περισσότερο με μακρινό σουτ, σε 64-52, όμως ο Ναν έδωσε λύση με ατομική ενέργεια για το 66-52. Ο Χουάντσο βρήκε την ώρα να βάλει τρίποντο μετά από καιρό, ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά στους 17 (69-52). Ο Λεσόρ συνέχισε να αποτελεί… οδοστρωτήρα στη ρακέτα και ανέβασε τη διαφορά στους 18 με συνεχόμενους πόντους και γκολ φάουλ (74-56), ενώ ο Ναν επανέφερε το +20 με ωραία ενέργεια και λέι απ (76-56). Ο Τζέιμς μείωσε ξανά σε 76-58, όμως η Μονακό είχε παραδώσει «πνεύμα» και δέχθηκε συνεχόμενους πόντους από Λεσόρ και Γκραντ για το 80-60. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε χρόνος για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι γνώρισαν την εύκολη ήττα στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63