BASKETLEAGUE

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε τη νίκη με 97-85 κόντρα στον ΠΑΟΚ

Διατηρώντας άθικτο το αήττητο σερί του (10-0) στην Stoiximan Basket League

Αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες κόντρα στον μαχητικότατο ΠΑΟΚ, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός AKTOR βρήκε τις λύσεις και πανηγύρισε τη νίκη με 97-85, δίνοντας συνέχεια στην αήττητη πορεία του (10-0) στη φετινή Stoiximan Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Αταμάν, κάνοντας εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, όταν είχαν σταθερά το προβάδισμα, όμως οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο μισό και, παρότι είδαν τον ΠΑΟΚ να επιστρέψει από το -16 και να μειώνει σε 80- 77, 5 λεπτά πριν το φινάλε, έφτασαν τελικά στη νίκη, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά τις ήττες από Εφές και Ρεάλ Μαδρίτης.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μήτογλου (19π, 10 ριμπ), Ναν (21π με 3/4 τρίποντα, 4 ριμπ, 4 ασίστ) και Σλούκας (11π, 9 ασίστ), ενώ για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μετά την αποψινή του ήττα έπεσε στο 5-5, ξεχώρισαν Άλστον (18π, 6 ριμπ), Γκίλμορ (14π, 6 ριμπ) και Φρίντρικσον (15π, 11 ασίστ).

Για τον Παναθηναϊκό AKTOR ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν (14/12, 22:00) για τη 14η αγωνιστική της Euroleague, ενώ ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι, όπου θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ (13/12, 19:30), για το Basketball Champions League.

Με τους Βιλντόζα, Ναν, Καλαϊτζάκη, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο επέλεξε να ξεκινήσει το ματς ο Αταμάν, ο οποίος αποφάσισε να μην συμπεριλάβει στη δωδεκάδα του και τον Γκριγκόνις, εκτός από τους Χουάντσο, Παπαπέτρου, ενώ ο Τακιανός επέλεξε τους Φρίντρικσον, Μπελιάουσκας, Αρσενόπουλο, Γκίλμορ και Άλστον, μην έχοντας στη διάθεσή του τον Χάρισον. Μήτογλου και Ναν έδωσαν το γρήγορο προβάδισμα (4-0) στον Παναθηναϊκό, ενώ ο Γκίλμορ ξεκίνησε το ματς «καυτός» για τον ΠΑΟΚ, σκοράροντας 8 σερί πόντους για το 5-8! Ο Αντετοκούνμπο έπαιρνε τις περισσότερες «πράσινες» επιθέσεις, φτάνοντας τους 5 και μειώνοντας σε 10-11, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση έγινε poster από τον Γκίλμορ, στην εντυπωσιακότερη φάση του αγώνα, για το 10-13! Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παρουσιάζονται άκρως ανταγωνιστικοί, διατηρώντας μικρό προβάδισμα, ενώ ο Μήτογλου έφτασε τους 7 πόντους, μειώνοντας σε 17-18. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός επιθετικά και σκόραρε κυρίως από βολές, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 22-17!

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν και το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο ματς (+9, 17-26) με καλάθια των Μαργαρίτη και Τσαϊρέλη στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για τον Παναθηναϊκό ο Ναν, σκοράροντας συνεχόμενους πόντους για το 25-31. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ παρέμενε μπροστά με διαφορές «ασφαλείας», βρίσκοντας νέο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Άλστον, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό για πρώτη φορά, φτιάχνοντας σερί 11-2 και παίρνοντας προβάδισμα μετά από πολύ ώρα. Ο Γκραντ, ο οποίος έπαιξε παρά την τενοντίτιδα που τον ταλαιπώρησε, έβαλε τους «πράσινους» μπροστά μετά από πολύ ώρα (45-42), πριν ο Μπελιάουσκας ισοφαρίσει σε 45-45 με buzzer-beater τρίποντο!

Σαφώς βελτιωμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ από το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και έπειτα ο Παναθηναϊκός, έφτιαξε γρήγορο σερί 7-0 με Καλαϊτζάκη, Μπαλτσερόφσκι και τρίποντο του Σλούκα, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στο +6 (52-46). Ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε επιθετικά ενώ η ομάδα του Αταμάν έβρισκε ρυθμό, ο Ναν έφτασε τους 17 με 3/3 τρίποντα και το σερί έφτασε μέχρι το 21-5, για το 66-50! Με τον Τσαϊρέλη να φτάνει τους 13 προσωπικούς πόντους, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 8 (70-62), αλλά ο εξαιρετικό και απόψε για τους «πράσινους», Μήτογλου, έφτασε τους 16 μαζί με 7 ριμπάουντ, διαμορφώνοντας το 74-62 της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον εντυπωσιακό Άλστον να φτάνει τους 18 προσωπικούς πόντους, μειώνοντας με τρίποντο σε 80-74 για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Φρίντρικσον συμπλήρωσε το double-double του με πόντους και ασίστ, κάνοντας με καλάθι και φάουλ το 80-77. Σε εκείνο το σημείο του ματς ο Αταμάν πήρε τάιμ άουτ και η ομάδα του επέστρεψε αποφασισμένη στο παρκέ, με τον Βιλντόζα να ευστοχεί σε τρίποντο για το 85-80 και με το σερί υπέρ των «πράσινων» να φτάνει μέχρι το 15-2, για το τελικό 97-85!

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85