ΒΟΛΕΪ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ

Πανηγύρισε τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, με το ματς να είναι ντέρμπι ως τον τελευταίο πόντο, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά και πήρε «καθαρή» νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον κόσμο στο πλευρό τους, λόγω τιμωρίας, οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλη μέρα τους Ερνάντεζ και Κοβάρ και έκαναν το 2Χ2 στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και διατήρησε μικρή διαφορά υπέρ του, ωστόσο ένα σερί 5-0 έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (12-11). Οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά υπέρ τους, όμως ο «δικέφαλος του βορρά» δεν τους άφησε να απομακρυνθούν, ισοφαρίζοντας συνεχώς και, εν τέλει, ήταν αυτός που έφτασε στο πρώτο σετ μπολ. Ο ΠΑΟΚ έχασε έξι ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, με τον Παναθηναϊκό, από την άλλη, να κάνει το 1-0 σετ με την πρώτη ευκαιρία, στο 31-29.

Χέρι-χέρι πήγαν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο σετ, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν μικρό προβάδισμα ως το 8-7. Ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και είχε τον έλεγχο ως το 17-15, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με σερί τεσσάρων πόντων για το 19-17 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-23.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο τρίτο σετ. Σταδιακά έχτισε διαφορά που έφτασε στο +4 (18-12) και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες έκανε το 2-1 σετ με 25-21. Το θρίλερ, όμως, επέστρεψε στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε μικρό προβάδισμα που «έχτισε» ως το +4 (14-18). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 18-18 με σερί τεσσάρων πόντων και οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι ως το 23-23. Ο ΠΑΟΚ είχε ξανά τρεις ευκαιρίες να μείνει ζωντανός στο ματς, που πέρασαν αναξιοποίητες. Το «τριφύλλι», από την άλλη, τελείωσε το ματς μετά από λάθος του ΠΑΟΚ και πόντους του Φράγκου και του Ερνάντεζ.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 22 πόντους και ακολούθησε ο Κοβάρ με 17 και ο Φράγκος με 16. Για τον ΠΑΟΚ πρωταγωνίστησε ο Βαν Ντεν Ντρις με 18.

Τα σετ: 31-29, 23-25, 25-21, 28-26