Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 95-83 από τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ

Χωρίς πολλές λύσεις και διάθεση στην άμυνα

Αντίστροφα μετρά ο Παναθηναϊκός για να ολοκληρωθεί το φετινό μαρτύριο της Euroleague, καθώς ηττήθηκε και από τη Μακάμπι (83-95) στο ΟΑΚΑ, καθώς οι Ισραηλινοί είχαν ξεκάθαρο κίνητρο, περισσότερες και πιο ποιοτικές λύσεις, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν είχε και μεγάλη όρεξη να κάνει πράγματα στην άμυνα.

Σημείο-κλειδί του αγώνα, το σερί με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο η Μακάμπι (0-12) παίρνοντας διαφορά εννιά πόντων (46-55), αλλά και στην τέταρτη περίοδο, όταν οι «πράσινοι» επιχείρησαν την αντεπίθεση, ο Ντέρικ Γουίλιαμς με δύο τρίποντα έκρινε οριστικά την αναμέτρηση υπέρ των Ισραηλινών.

Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς με 21π. και τον ακολούθησαν οι Παπαπέτρου με 17π.Μέικον με 13π. και ο Μαντζούκας με 11π., με τον τελευταίο όμως να αποβάλλεται στην τρίτη περίοδο με πέντε φάουλ, τρία εκ των οποίων μέσα σε λίγα λεπτά.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ και αυτός που μίλησε στα δύσκολα ήταν ο Γουίλιαμς (17π.), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ρέινολντς με 16π. και 9ρ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Νάναλι (15π., 8ρ.), Ζίζιτς (13π.) και Έβανς (11π.).

Σε «μία σου και μία μου» εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος στο ΟΑΚΑ, καθώς ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ… ζεστός από κάθε πιθανή πλευρά της επίθεσης, παίρνοντας προβάδισμα με 8-2, αλλά η Μακάμπι απάντησε με εκκωφαντικό τρόπο καθώς με σερί 12-0 (8-14) υποχρέωσε τον Πρίφτη σε τάιμ-άουτ. Ωστόσο, ήταν η σειρά των «πρασίνων» να απαντήσουν με 8-0 (16-14) και γενικότερα έδειχναν να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους (26-20), αλλά το τρίποντο του Ζιβ από τα 17-18 μέτρα στην εκπνοή (26-23) έκοψε λίγο από τη φόρα του «τριφυλλιού».

Στο ίδιο υψηλό τέμπο και με τη… χαρά του μπάσκετ να επικρατεί σαν πνεύμα της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά «πυροβολώντας» από την περιφέρεια με τους Νέντοβιτς και Μέικον (35-27), αλλά η Μακάμπι άρχισε να σοβαρεύεται, αφού κακά τα ψέματα το κίνητρο ήταν στη δική της πλευρά. Με Έβανς και Νάναλι να παίρνουν… φωτιά, η διαφορά μειώθηκε στη χαμηλότερη τιμή (37-36) και παρά τα διαδοχικά τρίποντα των Μαντζούκα και Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση για άμυνα και η Μακάμπι έκανε το εις βάρος της 46-43, 46-55 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το «run ‘n’ gun» του πρώτου ημιχρόνου αποτέλεσε παρελθόν στην τρίτη περίοδο, όχι γιατί άλλαξε απαραίτητα η διάθεση για άμυνα, αλλά επειδή οι παίκτες των δύο ομάδων δεν ήταν το ίδιο εύστοχες. Η κοινή συνισταμένη ήταν η άνεση της Μακάμπι να κρατά το προβάδισμα στους 10 πόντους (53-63, 55-65) και κυρίως να απαντά στα όποια σερί επιχείρησε ο Παναθηναϊκός. Τελικά, η διαφορά έκλεισε στο +12 για τη Μακάμπι με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο στην εκπνοή.

Κι αν ο Παναθηναϊκός είχε σκοπό να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς, η έναρξη της τέταρτης περιόδου δεν ήταν η καλύτερη, καθώς η διαφορά εκτοξεύθηκε στην υψηλότερη τιμή και συγκεκριμένα στο +15 (61-76) με τον Έβανς να κάνει τη ζημιά εκτελεστικά και τον Γουίλμπεκιν δημιουργικά, αφού έκανε… μάγκα τον Ζίζιτς σε καίριες περιπτώσεις. Ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε το τάιμ-άουτ και είχε αποτέλεσμα, αφού μέσα σε τρία λεπτά και με σουτ των Παπαπέτρου, Νέντοβιτς το +15 έγινε μόλις +5 για τη Μακάμπι (74-79), αλλά τότε μίλησε ο Γουίλιαμς. Με δύο τρίποντα-μαχαιριά, το ένα εκ των οποίων από τα 7,5 μέτρα και στη λήξη των 24’’, η Μακάμπι κράτησε μακριά της τον Παναθηναϊκό φτάνοντας στη νίκη με 95-83.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95

MVP: Βραβείο που πρέπει να μοιραστεί στα δύο, καθώς σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Ρέινολντς ήταν ο καλύτερος της ομάδας του, αλλά ο Γουίλιαμς με τρίποντα-μαχαιριές στην τελευταία περίοδο χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του, κόβοντας τη φόρα του Παναθηναϊκού.