O Παναθηναϊκός λύγισε τον αξιόμαχο Ηρακλή στο φινάλε (70-58)

Στο τέλος μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία, για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε… σκούρα για κάτι παραπάνω από 35 λεπτά κόντρα στον αξιόμαχο Ηρακλή, ωστόσο στο τέλος μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία, με τους «πράσινους» να επικρατούν 70-58 στο ΟΑΚΑ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της Stoiximan Basket League.

Με το… μυαλό στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τον «Γηραιό» να φτάνει τη διαφορά ακόμα και στο +11. Στην τελευταία περίοδο όμως, το «τριφύλλι» σοβαρεύτηκε και με πρωταγωνιστή τον Οκάρο Γουάιτ έφτασε στο 12ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Ο 29χρονος Αμερικανός φόργουορντ του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Έβανς (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδη (9 πόντοι) και Κασελάκη (8 πόντοι) να ακολουθούν σε απόδοση. Ο Νίκος Χουγκάζ από την άλλη, δεν αγωνίστηκε στο ματς.

Για τον Ηρακλή, που μπορεί να γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις, ξεχώρισαν οι Γκάρετ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Χένρι (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Πάντως, οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται σε… αναμμένα κάρβουνα αναφορικά με τον σοβαρό τραυματισμό του Κώστα Παπαδάκη, ο οποίος αποχώρησε στα μέσα της τέταρτης περιόδου με πρόβλημα στο αριστερό γόνατο.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, σοκάροντας τον νωθρό και εξαιρετικά άστοχο Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο λεπτό του αγώνα με ισάριθμους πόντους του Παπαγιάννη. Στη συνέχεια όμως, ο Μάικ Χένρι πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και με έξι πόντους βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα σερί 13-1 για το +9 και το 13-4 στο 5’.

Μποχωρίδης και Κασελάκης βρήκαν κάποιους εύκολους πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο και «ξεκόλλησαν» τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, με το δεκάλεπτο πάντως να βρίσκει τους γηπεδούχους πίσω στο σκορ με 18-12.

Μάλιστα, οι δύο Έλληνες παίκτες ήταν εκείνοι που με προσωπικά καλάθια μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς στις αρχές της δεύτερης περιόδου (17-18 στο 12′). Ο «Γηραιός» ωστόσο, όχι μόνο δεν αγχώθηκε, αντιθέτως «απάντησε» με ένα δικό του ξέσπασμα, και χτυπώντας στο «ζωγραφιστό» τη νωχελική άμυνα των «πρασίνων» εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (21-31 στο 16′).

Τα «γκάζια» του Δημήτρη Πρίφτη από τον πάγκο για την άσχημη εικόνα του Παναθηναϊκού έπιασαν τόπο στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 9-0 (30-31), κλείνοντας το πρώτο μέρος στο -3 και το 35-32.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ηρακλή να μπαίνει συγκεντρωμένος, αλλά και παθιασμένος στο παρκέ των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, θυμίζοντας κατά πολύ την αρχή του πρώτου μέρους. Η καλή άμυνα της ομάδας του Μέξα, σε συνδυασμό με τα πολλά και εύκολα λάθη του Παναθηναϊκού, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να τρέξει ένα μικρό σερί 7-2 στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου για το +8 (34-42).

Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους δυσκολεύτηκαν αφάνταστα να βρουν ρυθμό και να επιβάλουν το παιχνίδι τους, δείχνοντας εγκλωβισμένοι σε άμυνα και επίθεση. Όλα αυτά όμως, μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου, εκεί όπου οι Κασελάκης και Σαντ-Ρος με ωραίες ενέργειες και στις δύο πλευρές του παρκέ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να τρέξει ένα 10-4 σερί, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται σε απόλυτη ισορροπία (48-48).

Το καλό κλείσιμο της τρίτης περιόδου, έδωσε την ψυχολογική ώθηση που έψαχνε ο Παναθηναϊκός από την αρχή του αγώνα. Με τον Οκάρο Γουάιτ να βγαίνει μπροστά και να ηγείται στο σκοράρισμα με έξι πόντους, οι «πράσινοι» βρήκαν δέκα αναπάντητους πόντους για το 58-48 στο 33′.
Ο Ηρακλής αντέδρασε και μέσα σε ένα δίλεπτο μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (58-53), προτού έρθουν οι Γουάιτ και Έβανς και με μεγάλα σουτ στείλουν τη διαφορά στο +13 (68-55), για το τελικό 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58.

Παναθηναϊκός-Ηρακλής: 70-58