ΒΟΛΕΪ

O Παναθηναϊκός νίκησε (3-1 σετ) τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη

Πέρασε πρώτος στη βαθμολογία για τη Β’ φάση της Volley League

Με μια εμφάνιση που ειδικά στα πρώτα δύο σετ ήταν ρεσιτάλ κυριαρχίας, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη (3-1 σετ), προσπέρασε τους «ασπρόμαυρους» στην βαθμολογία της Β’ φάση της Volley League και πλέον οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος!

Συγκεκριμένα, μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 16 βαθμούς και ανέβηκε πρώτη, το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη έμεινε στους 15 και τη δεύτερη θέση, ενώ ο Ολυμπιακός μετρά 11 βαθμούς, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημά του, με το μπλοκ να είναι αδιαπέραστο και να παίρνει γρήγορα γρήγορα προβάδισμα με +6 (1-7). H ψαλίδα… άνοιξε μέχρι και +8 (8-16). Ο Κουκλίνσκι ξύπνησε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν κάποια λάθη και τα μπλοκ πάνω στον Βαν Ντεν Ντρις ισορρόπησαν τα πράγματα (19-21). Η ομάδα του Ανδρεόπουλου πάτησε γκάζι με Πρωτοψάλτη (20-24), ο ΠΑΟΚ πλησίασε εκμεταλλευόμενος το πείσμα του (23-24), αλλά μια παράβαση φιλέ τελείωσε το σετ για το 0-1 (23-25).

Το 3-3 μετατράπηκε γρήγορα σε 3-6 με τον Πρωτοψάλτη, την στιγμή που οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και γύρισαν το ματς από 5-8 σε 9-8 με τον Κουκλίνσκι. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (9-9) αλλά ο Παναθηναϊκός και πάλι με τον Πρωτοψάλτη ανάγκασε τον Καλμαζίδη να καλέσει time out (10-14). Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν ασταμάτητη και έφτασε στο +8 (12-20). Ο Βαν Ντεν Ντρις άρχισε να… φορτώνει, ο Καλμαζίδης δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι και το 0-2 (16-25) ήρθε αρκετά εύκολα.

Πρωτοψάλτης και Βαν Ντεν Ντρις έδωσαν αέρα +4 (3-7) στον Παναθηναϊκό, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί που τον έβαλε σε θέση οδηγού (8-7). Το τρίτο σετ πήγαινε πόντο πόντο, μέχρι το σημείο όπου οι γηπεδούχοι με τον Πετρέα έφτασε και πάλι στο +4 (18-14). Το σύνολο του Ανδρεόπουλου έφτασε στον πόντο 20-19, αλλά με συνεχόμενες πετυχημένες επιθέσεις, οι αποφασισμένοι γηπεδούχοι μείωσαν 1-2 στα σετ (25-21).

Το τρομερό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού (1-5), ανάγκασε τον Καλμαζίδη να καλέσει time out. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα με σχετική άνεση, μέχρι το 14-18, όταν και ο Μπαρνς πήγε στο σερβίς. Με το μπλοκ τους να είναι αδιαπέραστο, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (19-18)! Από εκεί και μετά το ματς πήγε πόντο πόντο (24-24), μέχρι που ο Πρωτοψάλτης έδωσε τη νίκη με 24-26 και 3-1 σετ!

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 14 (7/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 26% υπ. – 13% άριστες), Μπαρνς 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 31% άριστες), Ούντρις 19 (17/43 επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 61% υπ. – 61% άριστες), Μπουράκης (λ), Σωτηρίου, Τακουρίδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 24 (19/36 εππ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 11 (11/22 επ., 50% υπ. – 15% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (17/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. – 27% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.

Τα σετ 1-3 (23-25, 16-25, 25-21, 24-26)