![](https://www.sporfm.gr/wp-content/uploads/2021/12/pao-lavrio.jpg)
Παρά τα προβλήματα και τις απουσίες, οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος και νικώντας 93-69 το Λαύριο, έκλεισαν θέση στο Final Four του Κυπέλλου, που θα γίνει στο Ηράκλειο.
Το «τριφύλλι» είχε 14/30 τρίποντα, ενώ πέντε παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Νέντοβιτς με 15 πόντους, με τον Μποχωρίδη να είχε 12π., ενώ από 10π. πρόσθεσαν οι Πέρι, Παπαγιάννης και Παπαπέτρου.
Από την ομάδα του Σερέλη, ξεχώρισαν οι Κακλαμανάκης και Μουράτος με 14π. και 11π. αντίστοιχα.
Το ματς
Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ εύστοχες στο ξεκίνημα και το σκορ να ήταν υψηλό (15-13). Με την είσοδο του Νέντοβιτς στο παρκέ, οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο +5 (20-15), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν (20-19) και με τους Παπαγιάννη και Κασελάκη να στέλνουν το «τριφύλλι» στο +5 (24-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Με συγκέντρωση στην άμυνα ξεκίνησαν οι «πράσινοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και να πάνε στο +11 (33-22), στο 13’. Στη συνέχεια, το Λαύριο αντέδρασε με Μουράτο και Κακλαμανάκη, αλλά οι Νέντοβιτς και Καββαδάς έστειλαν ξανά το «τριφύλλι» στο +10 (41-31), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε… φόρα και με σουτ έξω από τα 6,75μ. εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (53-34), στο 19’, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τον βρήκε στο +15 (53-38).
Οι σερί καλές άμυνες έδωσαν πόντους στο τρανζίσιον στον Παναθηναϊκό και έτσι πήγε στο +21 (61-40), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, το Λαύριο αντέδρασε με μπροστάρη τον Γουίλιαμς, ο οποίος «ζεστάθηκε» έξω από τα 6,75μ. και με τα σουτ του μείωσε στο -10 (63-53), στο 26’. Στα επόμενα λεπτά, οι «πράσινοι» έσφιξαν αμυντικά και με τους Παπαπέτρου και Πέρι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 (71-56).
Τα τρίποντα έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +21 (77-56) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το Λαύριο να είχε… παραδοθεί και το τελικό σκορ να ήταν το 93-69.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-38, 71-56, 93-69
Δείτε εδώ την στατιστική του αγώνα
Παναθηναϊκός (Σίμτσακ): Πέρι 10 (2), Μέικον 5, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 12 (4), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 10 (1), Κασελάκης 6, Γουάιτ 9 (1), Αβδάλας 2, Νέντοβιτς 15 (5), Μαντζούκας 6 (1).
Λαύριο (Σερέλης): Νικολαΐδης 4, Σμιθ 9, Μουράτος 11 (1τρ., 9ασ.), Αμίνου 3 (1), Γουίλιαμς 9 (3), Φιλοξενίδης, Κακλαμανάκης 14, Περσίδης 4, Σπρίντζιος, Φέργκιουσον 6 (1), Γερομιχαλός 5 (1), Βουλγαρόπουλος 4.
![Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6](https://www.sporfm.gr/wp-content/themes/main/images/logos/logo-nav.png)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 20 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic