O Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Προμηθέα στην Πάτρα (67-76)

Με τον Μέικον να είναι «σεληνιασμένος» επιθετικά με 29 πόντους

Μπορεί ο Ιωάννης Παπαπέτρου να αποχώρησε στο ημίχρονο με μυϊκούς σπασμούς στη μέση και όλοι να ανησυχούν στον Παναθηναϊκό, όμως οι «πράσινοι» με τον Ντάριλ Μέικον να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο επιθετικό κομμάτι, πήραν σημαντικό «διπλό» κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας (67-76), για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Ο Αμερικανός έκανε τα πάντα στην επίθεση για την ομάδα του Βόβορα, ολοκληρώνοντας το ματς με 29 πόντους, με με 3/7 τρίποντα και 4 ασίστ. Ο Οκάρο Γουάιτ πρόσθεσε άλλους 12, ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 11 μαζί με 8 ριμπάουντ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 10 και 3/4 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά, οι Κόνερ Φράνκαμπ και Μιχάιλο Άντριτς, είχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερη στην αναμέτρηση και από νωρίς πήρε ένα προβάδισμα, με το σκορ όμως κινείται σε χαμηλά επίπεδα (12-16). Η διαφορά όλο και μεγάλωνε για τους φιλοξενούμενους (20-32), όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα έξι λάθη των αντιπάλων τους και έτρεξαν ένα σερί 7-0 για να κλείσουν την ψαλίδα στο ημίχρονο (29-34).

Στο δεύτερο μέρος ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι (36-38) αλλά ο Μέικον έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό (36-47, 46-54), με τους Πατρινούς ωστόσο να αντιδρούν ξανά, (53-56), βάζοντας φωτιά στο ματς με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία φορά που η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι ήταν στο 56-58, αφού από εκεί και μετά οι «πράσινοι» πατήσαν γκάζι και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη με 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-34, 53-56, 67-76

Προμηθέας Πάτρας-Παναθηναϊκός 67-76