Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με την… ψυχή στο στόμα (72-71)

Ο Παναθηναϊκός έδωσε δικαιώματα στο Περιστέρι bwin να επιστρέψει από το -22

Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Περιστερίου bwin με σκορ 72-71, γλυτώνοντας στην τελευταία φάση το κάζο χάρη σε άστοχο τρίποντο του Ντένμον στην εκπνοή. Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκαν στο 9-2 στην Basket League, όμως σίγουρα δεν άφησαν θετικά μηνύματα ενόψει της «διαβολοβδομάδας» με Φενέρ και Μακάμπι στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός έλεγχε το ματς με άνεση για 30 λεπτά φτάνοντας μέχρι και στο +22, όμως έπαθε ανεπανάληπτο μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο, δεχόμενος ένα επι μέρους 27-7 που έφερε το Περιστέρι bwin μια ανάσα από τη νίκη!

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν ο Πάρις Λι, που πέτυχε 20 πόντους όμως παραλίγο να αποβέι μοιραίος, όταν στο τέλος έχασε δύο βολές πριν ο Ντένμον αστοχήσει στο σουτ νίκης. 12 πόντους πρόσθεσε ο Νέιτ Γουόλτερς, και από 10 Καλαϊτζάκης και Γκουντάιτις.

Για το Περιστέρι bwin, που έφτασε κοντά σε μία απίστευτη νίκη όμως τελικά έπεσε στο 7-4, σε τρομερό βράδυ ήταν ο Σιλβέν Φρανσίσκο που με 18 πόντους καθοδήγησε την ανατροπή των φιλοξενούμενων, ενώ 14 είχε ο Κασελάκης και 12 με 8 ριμπάουντ ο Αλέξα Ραντάνοφ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με ηρεμία και καλή κυκλοφορία της μπάλας, έχοντας αρχικά ως πρωταγωνιστές τους Καλαϊτζάκη και Γκουντάιτις, με αποτέλεσμα να βρεθούν από πολύ νωρίς στο +10 (13-3). Το Περιστέρι bwin δεν μπορούσε να βρει ελεύθερα σουτ και είχε μόνο τον Κασελάκη σε καλό ρυθμό, με αποτέλεσμα ο Έλληνας φόργουορντ να σκοράρει όλους τους πόντους της ομάδας στο πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με κυριαρχία του Παναθηναϊκού και σκορ 23-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι bwin έδειξε τη διάθεση να διαφοροποιήσει το παιχνίδι του, βρίσκοντας τρίποντα με Ντένμον και Ραντάνοφ για το 29-16. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ήταν σε καλό βράδυ επιθετικά και με τον Γουόλτερς και τον Γκουντάιτις πρωτοστάτες ξέφυγε και πάλι, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 20 (41-21). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι στη λήξη του Λιθουανού για το 46-28.
Το Περιστέρι bwin μπήκε πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, και με τους Φρανσίσκο και Κασελάκη πρωταγωνιστές έτρεξε ένα γρήγορο 13-2, μειώνοντας στους 7 (48-41), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με Λι και Γουόλτερς και να στέλνει ξανά τη διαφορά στους 14 (55-41), και λίγο αργότερα στους 20 (61-41). Τελικά, οι «πράσινοι» έλεγξαν το ματς για το υπόλοιπο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με σκορ 65-44.

Στην τέταρτη περίοδο, το Περιστέρι bwin κατάφερε στα πρώτα λεπτά να μειώσει με τον Ραντάνοφ στους 17 (65-48), πριν ο Ντένμον με τρίποντο στείλει τη διαφορά στους 12 (65-53). Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε «κοιμισμένος» και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, μειώνοντας στους 7 με τον Τζούστον (65-58) και στους 5 με τον Ντένμον, πριν ο Φρανσίσκο στείλει το ματς στο καλάθι (68-65). Ο Λι έδωσε λύσεις στον Παναθηναϊκό με καλάθι και βολές, όμως ο Τζούστον μείωσε στον έναν (70-69). Ο Λι πήγε στις βολές στο 72-71, αστόχησε και στις δύο, όμως το σουτ του Ντένμον δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή και τελικά οι «πράσινοι» έφτασαν στην αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71