EUROLEAGUE

Ο Παναθηναίκός πρώτη εκτός έδρας νίκη (63-76) της σεζόν επί της Βιλερμπάν

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο ήταν ο Οκάρο Γουάιτ

Έχασε μέσα από τα χέρια του νίκες κόντρα σε Μπασκόνια, Μπάγερν και Αναντολού Εφές, αλλά τώρα ο Παναθηναϊκός φαίνεται ότι έπαθε και έμαθε! Οι «πράσινοι» επικράτησαν 76-63 στο «Αστρομπάλ» της Βιλερμπάν πετυχαίνοντας την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη σεζόν και ανέβηκαν στο 6-17, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-16.

Αν και είχαν χτίσει μια διαφορά 16 πόντων (32-48), οι «πράσινοι» έπαιξαν με τη φωτιά εμφανίζοντας «ασθένειες» των εκτός έδρας αγώνων, αφού το ματς έφτασε στους 2 (57-59) αλλά στο τέλος οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν απόλυτα ψύχραιμοι και με σωστές επιλογές οδήγησαν το παιχνίδι στη δική τους άνετη επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο ήταν ο Οκάρο Γουάιτ με 19π. και 4ρ. και τον ακολούθησε ο Νέντοβιτς (18π., 4/10τρ.) που αποχώρησε τραυματίας και ο Παπαγιάννης με 15π. και 10ρ. Την καλύτερή του εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιόβιτς με 6π. και 5 ασίστ.

Από πλευράς ηττημένων, ο Οσετκόφσκι πήγε να… ντυθεί Οκόμπο με 18π. με 4/4τρ. και 3/3 δίποντα, αλλά τον ακολούθησαν ανά στιγμές μόνο οι Τζόουνς και Λάιτι που είχαν από 10 πόντους.

Με τον Γουάιτ να κάνει εξαιρετικά πράγματα σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του ματς με 9-2, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε τάιμ-άουτ. Η διακοπή έφερε μια άμεση αντίδραση, με τη Βιλερμπάν να μειώνει σε 11-7, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν για τα καλά στο κλίμα του αγώνα και με επιθετική αιχμή του Παπαγιάννη έφτασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (7-19). Η ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 23-15.

Με πόντους του Οσετκόφσκι που ήρθε από τον πάγκο προσφέροντας άμεσες λύσεις, η Βιλερμπάν μείωσε στους τρεις (20-23), αλλά τότε πήρε το όπλο του ο Νέντοβιτς που τα έβαζε όλα και από παντού. Ο Σέρβος επανέφερε τη διαφορά στους 10 (28-38), ενώ με νέο τρίποντο με ταμπλό(!) πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 13 (28-41). Η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε ήταν το +16 (30-46) με τρίποντο του Μαντζούκα, με το 32-46 να αποτελεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ήταν αναμενόμενο ότι η Βιλερμπάν θα ανέβαζε τον δείκτη της πίεσής της στην άμυνα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου κι αυτό όντως συνέβη, αλλά ο Παναθηναϊκός είτε με τρίποντα του Γιόβιτς (36-51), είτε με δημιουργία του Σέρβου (41-53), οι «πράσινοι» κρατούσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, κάτι που τελικά σταμάτησε να υφίσταται όταν ο Λάιτι έκανε το 45-53. Η Βιλερμπάν μπορεί, λοιπόν, να μην είχε τον Οκόμπο, αλλά είχε σε βράδυ καριέρας τον Οσετκόφσκι, που ήταν άχαστος από τα 6,75 (48-53), (51-56). Το καλό νέο για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Έβανς με μεγάλο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά (51-59), με την περίοδο να κλείνει στο 53-59.

Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, όταν η Βιλερμπάν έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (57-59), με τον Οσετκόφσκι να είναι και πάλι η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, σε αυτή την αντεπίθεση η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τη σωστή αντίδραση και με ένα σερί 0-6 (67-65) ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Γουάιτ να θυμάται τον εαυτό της περιόδου το «τριφύλλι» έφτασε τελικά στη νίκη με 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76