Ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη (61-59) από το Λαύριο

Ένα καλάθι του Λοβ στα 23,1’’ χάρισε τη νίκη

Ύστερα από ένα ματς-θρίλερ, ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη (61-59) από το Λαύριο, που τον ανέβασε στο 5-7 στη Stoiximan Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Λοβ, καθώς το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δικό του καλάθι στα 23,1’’ πριν από τη λήξη, ενώ μοιραίος για την ομάδα του Σερέλη ήταν ο Σμιθ, ο οποίος αστόχησε στην εκπνοή.

Κορυφαίος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο ΝτιΛίο με 15π. και 10 ριμπάουντ, με τον Λο να είχε 14π. και τον Τζόουνς να κάνει και εκείνος νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 10 ριμπάουντ.

Δεύτερη σερί ήττα για το Λαύριο, που υποχώρησε στο 5-8, με τον Σμιθ να ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους.

Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τους Σμιθ και Κακλαμανάκη να στέλνουν το Λαύριο στο +6 (13-7). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και πλησίασε στο καλάθι (15-13), όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (21-15).

Η ομάδα του Σερέλη συνέχισε το ίδιο δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και κάνοντας σερί 8-0, πήγε στο +14 (29-15), το οποίο διατήρησε (32-18), μέχρι το 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ανήκε στον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς και κάνοντας σερί 11-0 μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, έστειλε τη διαφορά στον πόντο (32-31).

Με 4-0 μπήκε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας το προβάδισμα (32-35). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον έλεγχο και με τους Λοβ και Τζόουνς έφτασε και στο +5 (39-44), στο 28’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν απανωτά λάθη, με το Λαύριο να τα εκμεταλλεύεται και να κάνει σερί 9-0 για το +4 (48-44), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο ορεξάτοι ήταν οι παίκτες και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Βον να τους στέλνει στο +6 (53-47), στο 32’. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (53-54), στο 35’. Στη συνέχεια, κυριάρχησε η νευρικότητα και το σκληρό παιχνίδι, το οποίο ήταν στην ισοπαλία (59-59), με τον Λοβ να κάνει το 59-61, στα 23,1’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση, ο Σμιθ αστόχησε και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 32-31, 48-44, 59-61