Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 72-69 του Ηρακλή

Πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ με διψήφιο αριθμό πόντων

Πιο ψύχραιμος στα δύσκολα και νικητής ο ΠΑΟΚ στην Πυλαία! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε 72-69 του Ηρακλή και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καταφέρνοντας να καταβάλλει την αντίσταση του εξαιρετικού «Γηραιού», αλλά και να ξεπεράσει το δικό του άγχος λόγω των αρνητικών αποτελεσμάτων στο ξεκίνημα της σεζόν.

Σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση του αγώνα έπαιξε το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και με επιμέρους σκορ 23-11 μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση από το πρώτο ημίχρονο και να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό, διατηρώντας συνεχώς το προβάδισμα.

Πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζόουνς να είναι πρώτος σκόρερ με 15π. και 8ρ., ενώ ο Ντιλέο είχε 12π. και 14ρ. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιάνκοβιτς (14π.), Χριστοδούλου (10π.), και Τολιόπουλος (10π.).

Από πλευράς Ηρακλή, που δεν είχε πολλές επιθετικές λύσεις, ο Ντάγκλας είχε 16π. (4/7τρ.), o Λιντς «ξύπνησε» στο τέλος (14π., 7ρ.), ενώ ο Κουζέλογλου είχε 10π., 7ρ.

«Καυτός» άρχισε ο Ηρακλής στην Πυλαία, καθώς εκμεταλλευόμενος το εμφανές άγχος του ΠΑΟΚ, αλλά και τη δική του ευστοχία, άρχισε με ένα 0-8 με τους Παπαδάκη και Ντάγκλας να εκτελούν από την περιφέρεια. Παρά τη σπασμωδική του απάντηση (8-11) ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανές δεν ήταν μέσα στις συνθήκες του παιχνιδιού όπως ο Ηρακλής, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με ένα επιμέρους 2-9 και τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ με +10 (10-20).

Διαφορετική εικόνα στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς πιο επιθετικοί, με αποτέλεσμα να ροκανίζουν τη διαφορά και με συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου έφτασαν σε απόσταση μίας κατοχής (21-24, 25-26), ενώ ο γκαρντ του Δικεφάλου ήταν και πάλι κομβικός όταν ο Ηρακλής ξέφυγε (28-34), καθώς με νέο τρίποντο έφερε τη διαφορά στους τρεις (31-34). Το 33-37 με το οποίο έκλεισε η δεύτερη περίοδος από τις βολές του Παπαδάκη, περισσότερο άφηνε ικανοποιημένους τους παίκτες του ΠΑΟΚ, παρά του Ηρακλή.

Οι φωνές του Λυκογιάννη στα αποδυτήρια φάνηκε ότι έπιασαν… τόπο, καθώς ο ΠΑΟΚ έσφιξε πολύ την άμυνά του και μέσω αυτής άρχισε να βρίσκει αυτοπεποίθηση και στην επίθεση. Ο Γιάνκοβιτς ήταν αυτός που σήμανε την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ (38-39), ενώ με το τρίποντο του Ντιλέο για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στο σκορ (41-40) και δεν ξανακοίταξε πίσω. Με προσωπικό 8-0 ο Χριστοδούλου πήγε τη διαφορά στους 8 (51-43) ενώ ο Γιάνκοβιτς την έστειλε και στους 9 (54-45). Εκεί, λοιπόν, που ο ΠΑΟΚ «γεννούσε» πρωταγωνιστές, ο Ηρακλής δεν είχε λύσεις στην επίθεση, μένοντας αρκετά πίσω στη λήξη της τρίτης περιόδου (56-48).

Ωστόσο, το ντέρμπι δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Ηρακλής με Ντάνιελς, Λιντς και Τέιλορ άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 7-0 (56-55), δείχνοντας ότι δεν πρόκειται να παραδοθεί. Ντιλέο και Χριστοδούλου ήταν αυτοί που έδωσαν ανάσες στους γηπεδούχους (60-55), αλλά μέχρι τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν «μία σου και μία μου». Ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα πέντε πόντων (68-63) ένα λεπτό πριν από τη λήξη, με το ματς να φτάνει στο σουτ (70-67) στα 9’’ και με την μπάλα στα χέρια του Ντάγκλας, που αστόχησε στην προσπάθειά του να ισοφαρίσει, με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69.

ΠΑΟΚ-Ηρακλής 72-69