BCL

Ο ΠΑΟΚ λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα (82-63) από τη Ρίτας

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο

Ένα ημίχρονο άντεξε στο Βίλνιους ο ΠΑΟΚ!

Οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, όμως τελικά ηττήθηκαν από τη Ρίτας πολύ εύκολα 82-63, αποχαιρετώντας το BCL με συνολικό σκορ 1-2 στα ματς με τους Λιθουανούς, που θα συνεχίσουν στους «16».
Ο ΠΑΟΚ παρόλο που ήταν πολύ άστοχος ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι την ανάπαυλα (41-37), δεν κατάφερε όμως ποτέ να βρει σταθερές επιθετικές λύσεις και τελικά υποκλίθηκε στην ανώτερη λιθουανική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν πολύ άστοχη (24/63 εντός πεδιάς) και πήρε πράγματα επιθετικά μόνο από τον Τζέιλεν Ράιλι. Ο Αμερικανός έκανε μεγάλο ματς με 21 πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος όσον αφορά το σκοράρισμα. Καθώς οι Φράνκε (8π.) και Χαντς (5π.) έμειναν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Για τους Λιθουανούς, τη ζημιά έκανε και πάλι ο Μάρκους Φόστερ, που πέτυχε 19 πόντους και καθοδήγησε το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλό ματς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ έκανε ο Μαρτίνας Εχόντας, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ θετικός στην άμυνα αλλά άστοχος στην επίθεση. Οι Θεσσαλονικείς υποχρέωναν συνεχώς σε λάθη τη λιθουανική ομάδα, όμως δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις ακόμα και σε αιφνιδιασμούς. Παρόλα αυτά, με Μαργαρίτη και Ράιλι ξέφυγαν με +4 (7-11) στα μέσα της περιόδου. Σταδιακά, οι Θεσσαλονικείς άρχισαν τα αβίαστα λάθη και έδωσαν δικαίωμα στους Λιθουανούς να βγάλουν αντίδραση, με αποτέλεσμα Κάιρις και Νορμάντας να υπογράψουν το τελικό 18-15 της πρώτης περιόδου.

Ρίτας Βίλνιους-ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο εύστοχοι από την περιφέρεια, πηγαίνοντας γρήγορα στο +6 (26-20) με τρίποντο του Βάραντι. Ο ΠΑΟΚ έβρισκε μόνο δύσκολα σουτ μειώνοντας με τον Φράνκε (26-23), όμως οι Λιθουανοί είχαν πολύ ρυθμό και ξέφυγαν με +8 (33-25). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό με πρωτοστάτη τον Ράιλι, μειώνοντας σε 36-32. Η Ρίτας απάντησε και έτρεξε ένα 5-0 για το 41-32, όμως ο Ράιλι ήταν καυτός και μείωσε πάλι σε 41-37, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, που βρέθηκε με τρία τρίποντα του Φόστερ στο -11 (50-39), αντιμετωπίζοντας μεγάλα προβλήματα στην επίθεση και αφήνοντας πολλά ελεύθερα σουτ στους Λιθουανούς, που ξέφυγαν και με +12 (54-42). Σταδιακά οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να χάνουν και τα αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες στη Ρίτας που παρέμενε σταθερά μπροστά με +12 (59-47). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 63-50.

Η Ρίτας πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο έφτασε για πρώτη φορά στο +15 με τον Βάραντι (65-50), ενώ αργότερα και στο +17 με τον Φόστερ (67-50). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και πάλι με τον Ράιλι, μειώνοντας στους 12 (67-55). Η Ρίτας ωστόσο είχε πολλές λύσεις από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας και πάλι με 16 (72-56) χάρη σε μεγάλο τρίποντο του Φρίντρικσον. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και γνώρισαν τελικά την άνετη ήττα με 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63