BCL

Ο ΠΑΟΚ, υπέστη βαριά ήττα στη Λιθουανία από τη Ρίτας 85-62

Για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στα Play-in του BCL

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι των Play-in του Basketball Champions League, γνωρίζοντας βαριά ήττα στη Λιθουανία από τη Ρίτας Βίλνιους με 85-62.

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Λιθουανών, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό την αστοχία τους πίσω από τα 6.75μ. (5/29τρ., 17%), αλλά και το γεγονός πως έχασαν κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ. Ενδεικτικό είναι πως οι γηπεδούχοι ανανέωσαν την επίθεσή τους 13 φορές, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 45 έναντι 25 ριμπάουντ του «Δικεφάλου».

Μια ήττα που μπορεί να «πλήγωσε» ψυχολογικά τον ΠΑΟΚ και να τον έχει φέρει με την… πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, ωστόσο καλείται να μαζέψει τα κομμάτια του άμεσα και την επόμενη Τετάρτη (11/01) να φέρει τη σειρά στο 1-1.

Κορυφαίοι για τους νικητές, που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Μάρκους Φόστερ (14π., 5ασ., 4ρ.) και ο Νορμάντας (14π., 4ρ.).

Για την ελληνική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τους Ρένφρο, Καμπερίδη και Κωνσταντινίδη και Σλαφτσάκη, διασώθηκε ο Τζέιλεν Ράιλι, με τον Αμερικανό γκαρντ να ολοκληρώνει το ματς με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Ρίτας-ΠΑΟΚ: 85-62

Το ματς:

Αρκετά αγχωμένος ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να χάσει αρκετά σουτ στα πρώτα τέσσερα λεπτά και να μείνει χαμηλά στο σκορ (9-5). Με καλάθια των Φράνκε και Σαλούστρου, οι Θεσσαλονικείς, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (9-9) ένα λεπτό αργότερα, όμως τα πολλά και αβίαστα λάθη στα οποία υπέπεσαν, αλλά και οι κακές επιλογές στην επίθεση, επέτρεψαν στη Ρίτους να τρέξει ένα σερί 8-0 για το 17-9 στο 8′.

Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, ο Τζέιλεν Ράιλι έδωσε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, και με πέντε μαζεμένους πόντους «ξεκόλλησε» στο σκορ τον ΠΑΟΚ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -7 και το 23-16.

Ρίτας-ΠΑΟΚ:

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε και άλλο τη διαφορά, με τους Τσιακμάς και Πόλεϊ να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι για το -2 (25-23 στο 12′). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο ήρθε η «κατάρρευση» για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία υπέπεσε σε λάθη, ενώ έχασε και πολλά αμυντικά ριμπάουντ.

Κάπως έτσι, οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +13 για το 38-25 στο 17′. Μια διαφορά που διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 46-32.

Ρίτας-ΠΑΟΚ:

Η αστοχία του ΠΑΟΚ πίσω από τα 6.75μ. συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, που σε συνδυασμό με την υπεροχή των γηπεδούχων στον τομέα των ριμπάουντ, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (60-40 στο 27′). Ώρες-ώρες μάλιστα φαινόταν πως μόνο ο Ράιλι πάλευε για την ελληνική ομάδα, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 65-44.

Παρ’ όλο που το παιχνίδι είχε ουσιαστικά είχε κριθεί, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε ούτε στο φινάλε να βγάλει μια αντίδραση και να μαζέψει κάπως τη διαφορά. Αντιθέτως, εκείνη ανέβηκε μέχρι και τους 29 πόντους για το 79-50 και λίγο αργότερα για το 83-54, με τον ΠΑΟΚ απλώς να μειώνει στο τελικό 85-62.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62.