CONFERENCE LEAGUE

Ο παθιασμένος Άρης επιβλήθηκε της Ντιναμό Κιέβου (1-0)

Χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Λουίς Πάλμα

Με μια γεμάτη και ψυχωμένη εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν δίκαια – ίσως και να τους αδικεί το σκορ με βάση τη συνολική εικόνα – των Ουκρανών με σκορ 1-0, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Λουίς Πάλμα στο 69ο λεπτό, το οποίο και κέρδισε ο «χρυσός σκόρερ» με την Αραράτ, Φαμπιάνο!

Ο Απόστολος Τερζής έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα του, που σε συνδυασμό με το πάθος των ποδοσφαιριστών και την ώθηση του κόσμου στο «Κλ. Βικελίδης», δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από την έμπειρη και ποιοτική Ντιναμό, «κλειδώνοντας» όλα τα ατού των αντιπάλων.

Έτσι, ο Άρης έκανε ένα μικρό, αλλά σημαντικότατο βήμα για την πρόκριση στα playoffs του Conference League, πηγαίνοντας στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας στο… ουδέτερο Βουκουρέστι (17/08) με το πλεονέκτημα του ενός γκολ.

«Ράγισαν» καρδιές κατά τους πανηγυρισμούς των παικτών του Άρη στο γκολ του Πάλμα, με τον μεσοεπιθετικό του Άρη να σηκώνει φανέλα με το όνομα του αδικοχαμένου φίλου της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσουρή, και τον αριθμό «29».

Στο μυαλό του κόουτς:

Ο Απόστολος Τερζής παρέταξε τον Άρη με το κλασικό σύστημα 4-3-3 έχοντας δύο εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα, καθώς έδωσε φανέλα βασικού στους Μοντόγια και Κάρλσον. Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Κουέστα, με τους Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο και Φεράρι να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Τζούρασεκ, Νταρίντα και Ζουλς, με τους Κάρλσον και Λουίς Πάλμα να παίζουν στα «φτερά», στο πλάι του Μορόν.

Από την άλλη, ο Μιρτσέα Λουτσέσκου επέλεξε το 4-4-1-1 για τους Ουκρανούς. Ο Μπούστσαν στο τέρμα, με τους Τίμτσιουκ, Ποπόφ, Σιρότα, Ντούμπιντσακ στην τετράδα της άμυνας. Στις θέσεις των χαθ βρέθηκαν οι Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο, με τους Γιαρμολένκο και Καμπάιεφ στις δύο πτέρυγες. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπενίτο, με τον Μπουγιάλσκι να κινείται πίσω του σε ελεύθερο ρόλο.

Παρά το γεγονός πως απέναντί του είχε μια έμπειρη και ποιοτική ομάδα, ο Άρης, όχι μόνο δεν «μάσησε», αντιθέτως, μπήκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τρομερή ενέργεια και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο! Με τους παίκτες του Απόστολου Τερζή να πιέζουν ψηλά και να κλέβουν μπάλες, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό, με το μακρινό σουτ του Μοντόγια να περνάει δίπλα από την αντίπαλη εστία.
Οκτώ λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς είχαν διπλή μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Φεράρι δοκίμασε το πόδι του από τα αριστερά με τον Μπούστσαν να διώχνει με γροθιές, και τον Ζουλς στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ αστοχώντας με το μακρινό σουτ που επιχείρησε. Η πρώτη απειλή των Ουκρανών ήρθε στο 19’, με το αδύναμο σουτ του Μπενίτο να μην ανησυχεί τον Κουέστα. Ο Άρης, που ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, σπατάλησε μία ακόμα μεγάλη στιγμή στο 24’, όταν μετά από «τσαφ» του Σιρότα η μπάλα στρώθηκε στον Κάρλσον, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ από καλή θέση με την μπάλα να κοντράρει σε σώμα αντιπάλου και να καταλήγει σε κόρνερ.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς, εκμεταλλευόμενοι φυσικά και το γεγονός πως οι Θεσσαλονικείς έριξαν «στροφές» στην ομολογουμένως εξαιρετική πίεσή τους στα 2/3 του γηπέδου. Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του τελευταίου 20λέπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο μέρος για τον Άρη. Με πίεση ψηλά, οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα σε νευραλγικό χώρο, με τον Μορόν να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά και έξω αριστερά, κάνοντας ένα πολύ καλό σουτ στα πρώτα 21 δευτερόλεπτα της επανάληψης! Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με τον ρυθμό να πέφτει αρκετά και να κυριαρχούν τα σκληρά μαρκαρίσματα που «πάγωναν» το παιχνίδι και δεν επέτρεπαν στις δύο ομάδες να ανεβάσουν στροφές.

Ενδεικτικό είναι πως μετά τη φάση του Μορόν, η επόμενη καλή στιγμή μπροστά από τα καρέ ήρθε στο 65′. Όπως και η προηγούμενη έτσι και αυτή ήταν για τον Άρη και μάλιστα ήταν η μεγαλύτερη στιγμή των γηπεδούχων μέχρι εκείνο το σημείο. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Μορόν να σεντράρει από τα δεξιά στην «καρδιά» της περιοχής, εκεί όπου ο Νταρίντα με κοντινή κεφαλιά νικήθηκε εντυπωσιακά από τον Μπούστσαν.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Τσέχος το κατάφερε ο Λουίς Πάλμα τέσσερα λεπτά αργότερα, ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη από το σημείο του πέναλτι, παράβαση που κέρδισε ο Φαμπιάνο, ο… ήρωας του Άρη στο ματς με την Αραράτ!
Η… αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 75′, στην πρώτη ουσιαστική και σοβαρή απειλή προς την εστία του Κουέστα. Μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Μπενίτο «πάτησε» στον Σαμπαρένκο, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′, η Ντιναμό είχε ακόμα μία καλή στιγμή με το δυνατό βολέ του Γιαρμολένκο από τα δεξιά, όμως ο Ισπανός κίπερ των γηπεδούχων ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο και να κρατήσει το μηδέν.

Μάλιστα, στο φινάλε του αγώνα και συγκεκριμένα στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άρης… άγγιξε το 2-0, με το σουτ του Μορόν να βγάζει ενστικτωδώς ο αντίπαλος τερματοφύλακας, και ενώ ο Μενέντες ήταν εκεί να μπει στην πορεία της μπάλας