O Προμηθέας διέσυρε το Περιστέρι (86-58) και πάει ημιτελικά με το Λαύριο

Έκανε τη διαφορά στο Β΄ημίχρονο με σκορ 43-21

Σούπερ Προμηθέας «πάτησε» το Περιστέρι (86-58) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση που τον περιμένει το Λαύριο με πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ισοπέδωσε τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το πρώτο (43-37) ήταν ντέρμπι, και έχοντας περισσότερες λύσεις έκανε εύκολα το 2-1.

Κορυφαίοι για τους Πατρινούς οι Λούντζης (19π., 5ρ.), Δ. Αγραβάνης (21π., 4/7τρ., 6ρ.) και Τζεράι Γκραντ (12π., 6 επ. ριμπάουντ), με την ομάδα να έχει συνολικά 11 κλεψίματα, 20 ασίστ, ενώ για το Περιστέρι (που ουσιαστικά έπαιξε με μοναδικό γκαρντ τον Γκουτιέρες, αφού ο Μάντζαρης χρεώθηκε με τρία φάουλ από την πρώτη περίοδο) διασώθηκε μόνο ο Πέτεγουεϊ (15π.) κι αυτός μόνο όσο είχε δυνάμεις, δηλαδή στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ντέρμπι η αναμέτρηση στα πρώτα της λεπτά με τις δύο ομάδες να αλλάζουν συνεχώς πρωτοπορία στο σκορ και τον Προμηθέα να φτάνει πρώτος στο +4 (12-8) χάρη στον Λούντζη που είχε τους 8 πόντους της ομάδας του. Το Περιστέρι κατάφερε να απαντήσει με δικό του 0-8 (12-16) και με τρίποντο του Μάντζαρη έκανε και το 14-19. Σε εκείνο το λεπτό, όμως, έγινε μια φάση που «πλήγωσε» το Περιστέρι, αφού ο Μάντζαρης χρεώθηκε με τρίτο φάουλ (επιθετικό το τρίτο) σε έξι λεπτά συμμετοχής και έμεινε με μοναδικό γκαρντ τον Γκουτιέρες. Το ψυχολογικό σοκ των φιλοξενουμένων το εκμεταλλεύθηκε ο Προμηθέας κλείνοντας την περίοδο με 5-0 και προηγούμενος στο σκορ (21-19).
Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν… καρμπόν της πρώτης, με τις δύο ομάδες να κοντραροχτυπιούνται στο σκορ και το Περιστέρι να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (30-33) με πρωταγωνιστή τον Πέτεγουεϊ. Σε εκείνο το σημείο, ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι και με σερί 9-0, όλοι οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το 39-33, με τα λάθη να είναι 7-13. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου το Περιστέρι προσπάθησε να κλείσει τη διαφορά (41-37), αλλά ο Κλαβέλ με καλάθι στη λήξη έκανε το 43-37

Στην τρίτη περίοδο, το ματς έγινε Προμηθέας εναντίον του Πέτεγουεϊ (47-44), με τον Αμερικανό να είναι η μοναδική απειλή των φιλοξενούμενων και ήταν μοιραίο ότι οι γηπεδούχοι σε αυτή τη συνθήκη θα ξέφευγαν στο σκορ, καθώς την ίδια ώρα είχε και τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ, με τον Τζεράι Γκραντ να έχει 7! Με καλάθι του Αγραβάνη, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 (54-44) και από τότε η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν ξανακοίταξε πίσω. Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς με την περίοδο να κλείνει στο 64-47 ενώ η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικής διαδικασίας, με τον Προμηθέα να κάνει πάρτι και να φτάνει στη νίκη με 86-58.

Οι διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Ζαχαρής.

Τα δεκάλεπτο: 21-19, 43-37, 64-47, 86-58.

Προμηθέας (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 12 (8 ριμπάουντ), Κλαβέλ 12, Λούντζης 19, Αγραβάνης Δ. 21 (4/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 7 (7 ασίστ), Αγκμπελίς 8 (7 ριμπάουντ), Αγραβάνης Γ. 4, Φορντ, Χριστοδούλου 3 (1), Γιαννόπουλος, Μπαζίνας, Τανούλης.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 15 (6/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, ΜακΛιν 10 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 4 (5 ριμπάουντ), Γκουτιέρες 12, Σκορδίλης, Φορντ 2, Σαλούστρος 2, Τόλα 3, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ, Μάντζαρης 5 (1).