Νωρίτερα το πρωί, στην Χερσόνησο Κρήτης και συγκεκριμένα στο Lyttos Beach Tennis Academy που αυτές τις ημέρες διεξάγεται το 14ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αντισφαίρισης Κωφών Ανδρών & Γυναικών, παρευρέθηκε ο Σπύρος Ζαννιάς Γενικός Γραμματέας της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης (Ε.Φ.Ο.Α), Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης και μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής.
Αφού παρακολούθησε μέρος των αγώνων συνομίλησε με τον Πρόεδρο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Αθλητισμού Κωφών & Πρόεδρο της EDSO Ιωσήφ Σταυρακάκη, Εκπροσώπους του Ευρωπαϊκού Αθλητικού Οργανισμού Κωφών (European Deaf Sports Organization EDSO) Anton Petric και Ota Pansky, καθώς και με την Πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής του 14ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Αντισφαίρισης Κωφών Ασπασία Ξαξίρη.
Σε εξαιρετικό κλίμα η συνομιλία του Ιωσήφ Σταυρακάκη και του Σπύρου Ζαννιά όπου και τέθηκε το θέμα μελλοντικής συνεργασίας των δύο ομοσπονδιών καθώς φυσικά και η ανεύρεση κωφών και βαρήκοων αθλητών για την ενσωμάτωσή τους στην αθλητική οικογένεια της Ελληνικής Ομοσπονδίας Αθλητισμού Κωφών.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 20 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic