GRAND SLAM

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αφού έσβησε τριπλό set point στο 4ο σετ, τελικά επικράτησε με 3-1 σετ του Jiri Vesely

Επικράτησε του Jiri Vesely με 7-5, 6-3, 4-6, 7-6 (7)

Λίγο έλειψε να παίξει για 3η φορά στα 4 τελευταία χρόνια 5ο σετ στην πρεμιέρα του στο Roland Garros o Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος αυτή τη φορά το απέφυγε την τελευταία στιγμή, επικρατώντας του Jiri Vesely με 7-5, 6-3, 4-6, 7-6 (7).

Αυτό που ήταν διαφορετικό σε σχέση με προηγούμενες περιπετειώδεις πρεμιέρες του στο Παρίσι, ήταν το ότι σήμερα δεν βρέθηκε πίσω με σετ ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος το 2020 επέστρεψε από το 0-2 σετ απέναντι στον Jaume Munar και το 2022 από το 0-2 σετ απέναντι στον Lorenzo Musetti!

Αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε να κάνει τέτοιο comeback o Στεφ, πέρασε όμως πολύ δύσκολες στιγμές σ’ αυτά τα 4 σετ που έπαιξε με τον Vesely, που στάθηκε εξαιρετικά καλά στο πρώτο του παιχνίδι στο ATP Tour για φέτος, αφού είχε παίξει μόνο σε δυο Challengers νωρίτερα αυτή τη χρονιά, επιστρέφοντας από έναν νέο τραυματισμό που τον άφησε εκτός για 9 μήνες και τον έριξε στο Νο.455 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο 29χρονος Τσέχος, που στο χώμα έχει πετύχει μεγάλες νίκες στην καριέρα του, είχε κάνει πρώτος break στο ματς και είχε προηγηθεί με 3-1 στο 1ο σετ, στο οποίο έμεινε μπροστά μέχρι και το 5-3.

Όταν σέρβιρε για το σετ, άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Στέφανο, με τη νευρικότητα να κάνει την εμφάνισή της και αυτό το εκμεταλλεύτηκε άψογα ο Έλληνας τενίστας, που με απανωτά break μετέτρεψε το 3-5 σε 7-5 και πήρε το σετ μέσα από τα χέρια του Vesely.

Συνέχισε δυνατά και στο 2ο σετ ο 24χρονος Έλληνας τενίστας, που έκανε το μοναδικό break στο 6ο game για το 4-2, δεν κινδύνεψε σε κανένα game από τη γραμμή του σερβίς και έφτασε με ευκολία στο 6-3, ενισχύοντας το προβάδισμά του.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυσκολίες είχαν τελειώσει, ο Vesely επανήλθε δυναμικά στο 3ο σετ, στο οποίο ήταν καλύτερος από τον Στέφανο, είχε το πρώτο του break point στο 8ο game και τελικά έκανε το πολύτιμο break στο 10ο, για να πάρει το σετ με 6-4.

Λίγο έλειψε να μπει σε πολύ μεγαλύτερες περιπέτειες ο Στεφ, που είχε προηγηθεί με 2-1 στο 4ο σετ, αλλά ο Τσέχος ισοφάρισε με break back άμεσα σε 2-2. Μετά απ’ αυτό ο Στεφ χρειάστηκε να επιστρέψει από το 3-4, 15-40, για να κρατηθεί στο σετ και να ισοφαρίσει σε 4-4.

Ήρθε η σειρά του να απειλήσει στο 9ο game, με τον Vesely αυτή τη φορά να επιστρέφει από το 15-40 και να σβήνει 3 break points, για να περάσει μπροστά με 5-4.

Τα δύσκολα δεν είχαν τελειώσει για τον Στέφανο, που οδηγήθηκε σε tie-break και εκεί βρέθηκε 4 φορές αντιμέτωπος με set point, τις 3 συνεχόμενα! Ανέτρεψε το 3-6 και το 6-7 συγκεκριμένα, έμεινε “ζωντανός” στο σετ και τελικά κέρδισε το tie-break με 9-7, για να πάρει με παλικαρίσιο τρόπο το 4ο σετ και να “κλειδώσει” τη νίκη του μέσα σε ανακούφιση, έπειτα από 3 ώρες και 13 λεπτά παιχνιδιού.

Ήταν η 19η νίκη για τον φιναλίστ του 2021 στα γήπεδα του Roland Garros (19-6), καθώς και η 28η νίκη του στο tour γι’ αυτή τη σεζόν (28-8).

Στον 2ο γύρο του παρισινού major, την Τετάρτη, ο Στεφ θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Roberto Carballes Baena και Emilio Nava.