ATP

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το 3 στα 3 απέναντι στον Dominic Thiem

Επικράτησε του Thiem με 7-6 (5), 6-4 στη Βιέννη

Ο Τσιτσιπάς επικράτησε του Thiem με 7-6 (5), 6-4 σε ένα ωραίο παιχνίδι για τον 1ο γύρο του Erste Bank Open στη Βιέννη.Ο Τσιτσιπάς πέτυχε 10 άσους και κέρδισε τους 39 από τους 48 πόντους στα πρώτα του σερβίς, ενώ δεν έχασε καμιά φορά το σερβίς του, σβήνοντας και τα 3 break points που αντιμετώπισε.

Πολύ κλειστό ήταν το 1ο σετ, αφού κανείς από τους δυο παίκτες δεν είχε ευκαιρία για break και το tie-break ήταν η πιο δίκαιη λύση, ώστε να “λυθεί ο γόρδιος δεσμός”.Ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος παίκτης στο tie-break και επέστρεψε από το 0-2 για να κερδίσει τους 7 από τους 10 τελευταίους πόντους του σετ και να το κατακτήσει με 7-5.

Στο 2ο σετ ο Thiem προηγήθηκε με 1-0 και είχε 3 break points στο επόμενο game για να κάνει το 2-0. Ο Τσιτσιπάς έμεινε όρθιος, κράτησε το σερβίς του και σ’ αυτό το game, ενώ στο αμέσως επόμενο έκανε εκείνος το break, για να πάρει ένα προβάδισμα με 2-1. Μετά απ’ αυτό δεν απειλήθηκε ξανά στο σερβίς του ο Τσιτσιπάς, που είχε ευκαιρίες για να κάνει και double break, διατηρώντας τον έλεγχο έως το τέλος του σετ, για να το κλείσει στο 10ο game (6-4) και να ολοκληρώσει τη νίκη του σε 1 ώρα και 58 λεπτά.

Αυτή ήταν η 6η νίκη του Τσιτσιπά με αντίπαλο τον Thiem, σε 11 αναμετρήσεις (6-5). Ήταν επίσης η 3η συνεχόμενη, με τον Έλληνα τενίστα να κερδίζει τον Αυστριακό και στις 3 φετινές συναντήσεις τους.

Ολοένα και πιο κοντά σε ακόμα μια πρόκριση στο ATP Finals είναι ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.6 του Race και με τη σημερινή του νίκη βελτίωσε το ρεκόρ του στη φετινή σεζόν στο 46-20 νίκες.

Στον 2ο γύρο της Βιέννης, θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο Tomas Machac, που ξεκίνησε από τα προκριματικά την πορεία του και σήμερα κέρδισε για τον 1ο γύρο τον Aleksandar Vukic με 6-3, 6-1.