ATP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έβγαλε νοκ-άουτ και τον Jannik Sinner

Επικράτησε με 6-4, 3-6, 6-4 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι, που είχε ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Jannik Sinner με 6-4, 3-6, 6-4 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Monte-Carlo Masters.

Τη 2η μόλις ήττα του Sinner σε 27 παιχνίδια (25-2) στη φετινή σεζόν προκάλεσε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος έπαιξε και σήμερα μεγάλο τένις στο Court Rainier III του πριγκιπάτου.

Αν και λίγο έλειψε να πληρώσει τις πολλές χαμένες ευκαιρίες ο Στέφανος, ο οποίος είχε έχασε τα 12 από τα 13 πρώτα break points που είχε στον ημιτελικό και βρέθηκε πίσω με 2-4 στο 3ο σετ, κατάφερε να αξιοποιήσει τελικά το γεγονός πως ο Ιταλός δεν ήταν στο 100% του στα τελευταία λεπτά, αντιμετωπίζοντας ενοχλήσεις στο αριστερό του πόδι, κάτι που τον επηρέασε αρκετά.

Πιο αναλυτικά, ο Στέφανος ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και είχε break point από το 1ο κιόλας game. Δεν το μετουσίωσε σε break, αλλά στο 3ο game είχε νέα ευκαιρία και αυτή τη φορά ο Sinner έκανε διπλό λάθος. Έτσι, ο Στεφ πήρε το πάνω χέρι στο σετ κάνοντας το 2-1 και έφτασε χωρίς πρόβλημα στην κατάκτηση του σετ με 6-4, αφού δεν κινδύνεψε σε κανένα service game του.

Ο Sinner ωστόσο δεν θα το έβαζε τόσο εύκολα κάτω και ανέβασε πολύ το επίπεδό του στα 2 επόμενα σετ. Στο 2ο σετ κέρδισε τα 3 πρώτα games o Ιταλός, ο οποίος μάλιστα είχε break point για το 5-1 στο 6ο game.

Ο Τσιτσιπάς άντεξε, μείωσε σε 4-2 και παραλίγο να επιστρέψει στο σετ, έχασε όμως ένα break point στο 7ο game και άλλα 5 στο 9ο, με τον Sinner να στέκεται όρθιος, να σβήνει 6/6 break points και να κατακτά το σετ με 6-3.

Μπήκε πιο δυνατά και στο αποφασιστικό σετ ο πρωταθλητής του Australian Open, που προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1 στο 3ο σετ, έχοντας δυο ευκαιρίες για να κάνει το double break στο 5ο game και να τελειώσει ουσιαστικά το ματς.

Ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του σε ένα κομβικό σημείο στο 5ο game για να μειώσει σε 3-2 και λίγο αργότερα ο Sinner άρχισε να χωλαίνει, αντιμετωπίζοντας κάποιο πρόβλημα στο αριστερό του πόδι, γύρω από το γόνατο.

Πήρε ιατρικό τάιμ άουτ στο 4-3 και συνέχισε ο Ιταλός, με την ελπίδα ότι θα έκλεινε το ματς. Ακολούθησε ένα game-θρίλερ, στο οποίο κατόρθωσε να σβήσει άλλα 4 break points, έχασε όμως και ένα game point και τελικά ο Στέφανος πήρε το break back, για να κάνει το 4-4.

Μετά απ’ αυτό φυσικά ο Στεφ έγινε το μεγάλο φαβορί, με τον Sinner να συνεχίζει να μην πατάει καλά και τον Έλληνα πρωταθλητή να το εκμεταλλεύεται αυτό στο έπακρο, παίζοντας έξυπνα και με την ψυχολογία να έχει έρθει ξανά στο μέρος του. Αφού κράτησε εύκολα για το 5-4, ο Στεφ έκανε 2ο συνεχόμενο break στο 10ο game και ολοκλήρωσε τον μεγάλο θρίαμβό του, σε 2 ώρες και 40 λεπτά μάχης.

Αυτή ήταν η 6η νίκη του Τσιτσιπά επί του Sinner, στην 9η αναμέτρησή τους (6-3). Τον έχει κερδίσει 4 φορές στο χώμα, σε 5 συναντήσεις (4-1).

Πρόκειται μόλις για τη 2η ήττα του Sinner στις 30 τελευταίες αναμετρήσεις του Ιταλού, που είναι δίχως αμφιβολία ο κορυφαίος παίκτης του κόσμου για τους τελευταίους 6-7 μήνες.

Επίσης είναι η 2η νίκη μέσα σε ένα τριήμερο απέναντι σε Top 5 τενίστα για τον Τσιτσιπά, που προχθές κέρδισε και τον Zverev. Το 2023 δεν είχε καν Top 5 νίκη ο Έλληνας πρωταθλητής, που πέτυχε τη σημαντικότερη νίκη του σήμερα από το καλοκαίρι του 2022, όταν είχε κερδίσει τον Medvedev στα ημιτελικά του Σινσινάτι.

Έχει 3-0 σε ημιτελικούς στο Monte-Carlo και προκρίθηκε στον 7ο τελικό του σε Masters διοργάνωση, όπου θα διεκδικήσει τον 3ο τίτλο του (2-4), μετά φυσικά από τα δυο τρόπαια στο Monte-Carlo, το 2021 και το 2022.

Συνολικά θα είναι ο 28ος τελικός της καριέρας του και θα διεκδικήσει τον 11ο τίτλο του (10-17).

Παράλληλα, εξασφάλισε και την επιστροφή του στο Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης με τη σημερινή πρόκριση, αφού θα κερδίσει τουλάχιστον 3 θέσεις τη Δευτέρα και θα βρεθεί στο Νο.9 του κόσμου. Αν κατακτήσει τον τίτλο, θα φτάσει στο Νο.6 του κόσμου.

Στον τελικό της Κυριακής (16:00GR), θα αντιμετωπίσει το νικητή του άλλου ημιτελικού, μεταξύ του Novak Djokovic και του Casper Ruud.