ATP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κέρδισε και τον Sinner με 2-0

Πρόκριση στον τελικό της Βαρκελώνης

O Στέφανος Τσιτσιπάς, κέρδισε τον Jannik Sinner με 6-3, 6-3 σε 1 ώρα και 23 λεπτά και να πάρει σχετικά άνετα την πρόκριση για τον τελικό του Barcelona Open.

Αυτή ήταν η 9η διαδοχική νίκη του Στέφανου στη φετινή χωμάτινη σεζόν (9-0), ενώ επιπλέον δεν έχει χάσει ακόμα σετ σε αυτές τις 9 αναμετρήσεις (17/17). Έφτασε ακόμα τις 26 νίκες στη φετινή σεζόν, ισοφαρίζοντας το καλύτερο ρεκόρ του tour, του Andrey Rublev (και οι δυο έχουν 26 νίκες και 5 ήττες).

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε τον σημερινό αγώνα με 17 winners και 18 αβίαστα λάθη, ενώ ο Sinner είχε 13 winners και 17 αβίαστα λάθη. Πιο σημαντικό ακόμα, ήταν το γεγονός πως ο Έλληνας τενίστας έσβησε και τα 4 break points που αντιμετώπισε σήμερα, βγάζοντας πολύ μεγάλα σερβίς όποτε χρειάστηκε περισσότερο.

Το 1ο break για τον Στέφανο ήρθε στην 6η του ευκαιρία, καθώς και ο Sinner αντιστάθηκε σθεναρά στο σερβίς του, μέχρι τελικά το Νο.5 του κόσμου να το “σπάσει” στο 8ο game του 1ου σετ και να προηγηθεί με 5-3.

Στο 2ο σετ ο Στέφανος πρώτα έσβησε 2 break points για να ισοφαρίσει σε 2-2 και αμέσως μετά προηγήθηκε με 0-40 στο σερβίς του Sinner, για να εκμεταλλευτεί την 3η του ευκαιρία και να φτάσει στο break.

Βρέθηκε για μια ακόμα φορά σε δύσκολη θέση σε service game του ο Στεφ, στο 8ο game, αλλά από το 0-30 πήρε πολύ γρήγορα 4 πόντους στη σειρά και έφτασε στο 5-3. Αργότερα έκανε και 3ο break, για να “σφραγίσει” στο 9ο game του 2ου σετ τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό.