ATP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε για 2η διαδοχική χρονιά στα ημιτελικά του Paris Masters

Επιβλήθηκε του Khachanov με 6-3, 6-4 και πήρε σε 80 λεπτά την πρόκριση για τα ημιτελικά

Σε μια καθαρή επικράτηση έφτασε στη δύσκολη αναμέτρησή του με τον Khachanov για τα προημιτελικά του παρισινού Masters o Τσιτσιπάς, ο οποίος επιβλήθηκε του Ρώσου τενίστα με 6-3, 6-4 και πήρε σε 80 λεπτά την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Αυτή ήταν η 300ή νίκη καριέρας για τον Τσιτσιπά, που έγινε ο πρώτος παίκτης γεννημένος μετά το 1998 που φτάνει σ’ αυτόν τον αριθμό.

Σε μεγάλα κέφια βρίσκεται ο Έλληνας πρωταθλητής, που κάνει ένα από τα καλύτερα τουρνουά του στη σεζόν, δείχνοντας να έχει βρει φόρμα στο καταλληλότερο σημείο, ενόψει και του ATP Finals.

Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ο Στέφανος σέρβιρε πολύ καλά, ενώ σε όλο το ματς επέστρεφε εξαιρετικά – κάτι που αποτέλεσε και το “κλειδί” που τον οδήγησε στην straight sets νίκη.

Χάρη σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και 3 συνεχόμενους πόντους που πήρε στο σερβίς του Ρώσου, ο Στεφ έφτασε στο 1ο break του αγώνα από το 4o game και προηγήθηκε με 3-1. Δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του σετ και το έκλεισε εύκολα στο 9ο game, όπου έκανε το 6-3.

Στη συνέχεια ήρθε ένα ιδανικό ξεκίνημα και στο 2ο σετ, στο οποίο κέρδισε τους 8 πρώτους πόντους και προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε διαδοχικά love games!

Στο 6ο game, για 1η φορά δεν έκανε καλό game από το σερβίς ο Στέφανος και του στοίχισε ένα break, αλλά πιστοποίησε την ανωτερότητά του με νέο break στο 9ο game, όπου ανέκτησε τον απόλυτο έλεγχο με το υπέρ του 5-4.

Έχοντας 3/3 κερδισμένα break points, o Στεφ πήρε τις μπάλες στο επόμενο game και σέρβιρε για την πρόκριση, την οποία και “σφράγισε” έπειτα από 1 ώρα και 20 λεπτά συνολικής διάρκειας αγώνα.

Αυτή ήταν η 7η νίκη σε 8 αναμετρήσεις με τον Khachanov για τον Τσιτσιπά (7-1), που έφτασε τις 51 νίκες στη σεζόν (51-21).

Για 2η συνεχόμενη χρονιά θα είναι στα ημιτελικά του Masters του Bercy και για 15η συνολικά στην καριέρα του γενικά σε ένα Masters. Αυτός θα είναι επίσης ο 3ος συνεχόμενος ημιτελικός του στην ευρωπαϊκή indoor season, μετά την Αμβέρσα και τη Βιέννη.

Πέρσι μπορεί να τον είχε σταματήσει στα ημιτελικά – μετά από ισορροπημένο ματς – ο Novak Djokovic, φέτος όμως θα αντιμετωπίσι τον Grigor Dimitrov, έναν παίκτη που έχει κερδίσει 6 φορές σε 7 μεταξύ τους αναμετρήσεις (6-1).

Θυμίζουμε πως ο Dimitrov κέρδισε νωρίτερα τον Hubert Hurkacz με 2-1 σετ και προκρίθηκε στον 2ο συνεχόμενο ημιτελικό του σε Masters 1000 τουρνουά, μετά τη Σαγκάη.