ATP

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε έναν εξαιρετικό Marin Cilic με 7-5, 6-2

Θα αντιμετωπίσει αύριο στις 12 τον Matteo Berrettini

Δεν ήταν εύκολη η αποστολή του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του Internazionali BNL d’ Italia όμως ο Έλληνας πρωταθλητής έπαιξε πολύ καλά όποτε χρειάστηκε, ήταν σοβαρός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κέρδισε έναν εξαιρετικό Marin Cilic με 7-5, 6-2.

Το 1ο σετ ήταν πολύ κλειστό και αμφίρροπο, με τον Cilic να στέκεται πολύ καλά και να πιέζει τον Στέφανο στο 9ο game, όταν είχε 2 ευκαιρίες για να κάνει το πρώτο break στο παιχνίδι και να προηγηθεί σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο.

Ο Στέφανος, ο οποίος είχε χάσει νωρίτερα το πρώτο break point στο ματς, κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του υπό πίεση και να προηγηθεί με 5-4. Λίγο αργότερα, εκμεταλλεύτηκε ένα όχι τόσο καλό service game του Κροάτη και δημιούργησε τριπλό break point και set point στο 5-6, 0-40, για να αξιοποιήσει την 3η του ευκαιρία και να πάρει το σετ.

Ο δρόμος άνοιξε για τον Στέφανο που έκανε και δεύτερο συνεχόμενο break, για να προηγηθεί με 2-0 στο 2ο σετ. Στη συνέχεια έσβησε ένα break back point του Cilic, έφτασε στο 3-0 και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω του, αφού δεν απειλήθηκε ξανά από τη γραμμή του σερβίς και “έσπασε” ξανά το αντίπαλο σερβίς στο 8ο game, διαμορφώνοντας το τελικό 6-2.

Θα αντιμετωπίσει αύριο τον Matteo Berrettini, φιναλίστ την προηγούμενη εβδομάδα στη Μαδρίτη.