ATP

Ο Τσιτσιπάς ξεπέρασε και το εμπόδιο του Alex De Minaur

Θα διεκδικήσει αύριο την 5η του πρόκριση σε ημιτελικό για το 2021

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα ούτε από τον Alex De Minaur, τον οποίο κέρδισε με 7-5, 6-3 στον 3ο γύρο του Barcelona Open.

Ο Στέφανος είχε 19 winners και 14 αβίαστα λάθη, με τον De Minaur να έχει 17 winners και 16 αβίαστα λάθη. Στο 1ο σετ ένα break έκανε τη διαφορά και το πέτυχε ο Στέφανος στο 12ο game, που ήταν και το πρώτο game στο οποίο βρήκε ευκαιρίες για break, αξιοποιώντας τη 2η από αυτές και κατακτώντας το σετ με 7-5.

O De Minaur ανταποκρίθηκε με ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στο 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Τσιτσιπάς έδειξε την μεγάλη κλάση του στα επόμενα λεπτά. Ήταν αισθητά καλύτερος από τον αντίπαλό του, έκανε break στο 4ο (2-2) και στο 8ο game (5-3) και τελικά έκλεισε το ματς έστω και αν χρειάστηκε 4 match points στο σερβίς του στο 9o game, έπειτα από 1 ώρα και 24 λεπτά στο Pista Rafa Nadal.

O Τσιτσιπάς κέρδισε για 5η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο tour τον De Minaur, ενώ έφτασε τις 24 νίκες στη φετινή χρονιά (24-5). Θυμίζουμε πως υπολείπεται δυο νικών του Andrey Rublev (26-4), που έχει τις περισσότερες νίκες για το 2021 στο tour.