ATP

O Ugo Humbert κατάφερε να κερδίσει για μια ακόμα φορά τον Στέφανο Τσιτσιπά

O Γάλλος επικράτησε του Τσιτσιπά με 6-4, 3-6, 7-5

Κάνοντας ένα μεγάλο ματς, ο Γάλλος επικράτησε του Τσιτσιπά με 6-4, 3-6, 7-5 και πήρε μια σπουδαία πρόκριση για τον 4ο γύρο του Shanghai Masters.

Προκαλεί παραδοσιακά προβλήματα στον Τσιτσιπά ο Humbert, ο οποίος τον κέρδισε για 3η φορά σε 4 συναντήσεις! Τον είχε βγάλει εκτός και στο Masters του Παρισιού το 2020, αλλά και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, το 2021.

Στο σημερινό ματς, ο Γάλλος επέλεξε να υποδεχτεί στο 1ο game και δικαιώθηκε, καθώς εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα του Τσιτσιπά από τη γραμμή του σερβίς και έκανε το break με το καλημέρα.

Προηγήθηκε μάλιστα με 0-2, 15-40, με τον Στέφανο να αντιδράει και να αποφεύγει το double break, όχι όμως και την απώλεια του σετ, αφού δεν μπόρεσε να επιστρέψει σε αυτό.

Πάλεψε, όμως ο Humbert διατηρήθηκε μπροστά έως το 5-3 και τελικά έκλεισε το σετ στο 10ο game, όπου έσβησε 4 break points του Τσιτσιπά και κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του και να κάνει το 6-4, στο πρώτο του set point!

Ο Τσιτσιπάς είχε απάντηση σ’ αυτό το χαμένο σετ, καθώς έκανε το μοναδικό break στο 2ο σετ. Προηγήθηκε με 4-1 και δεν κινδύνεψε ούτε στιγμή στο δικό του σερβίς, για να φτάσει γρήγορα και σχετικά άνετα στο 6-3 και την ισοφάριση.

Στο 3ο σετ ωστόσο οι ρόλοι αντιστράφηκαν ξανά και ο Humbert βρήκε νέο break, για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 3-0. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει ένα ακόμα comeback και ισοφάρισε στο 8ο game σε 4-4, ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό για να τον φέρει στην επόμενη φάση.

Ο Humbert έμεινε ψύχραιμος στην αντεπίθεση του Έλληνα τενίστα, κράτησε το σερβίς του στα επόμενα games του παιχνιδιού και υποχρέωσε 2 φορές τον αντίπαλό του να σερβίρει για την παραμονή του στο ματς.

Τη δεύτερη, όταν ήταν πίσω με 5-6, ο Στέφανος δεν έβρισκε πρώτα σερβίς και βρέθηκε πίσω με 0-15 και με 15-30. Ισοφάρισε σε 30-30, αλλά με ένα πολύ μεγάλο passing shot, ενδεχομένως και τον πόντο του αγώνα, ο Humbert δημιούργησε match point.

Αυτό το πέρασμα αποδείχτηκε μοιραίο, αφού ο Στέφανος δεν μπόρεσε να βρει ούτε σ’ αυτή την περίπτωση πρώτο σερβίς και ο Γάλλος τον τιμώρησε βγάζοντας ένα πολύ μεγάλο cross-court backhand μετά από νέο ωραίο ράλι.

Έπειτα από 2 ώρες και 10 λεπτά αγώνα, ο Humbert “σφράγισε” τη μεγάλη νίκη του, την 3η ενάντια στον Τσιτσιπά, αλλά και μια θέση στους “16” καλύτερους του Masters της Σαγκάης.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον JJ Wolf, που μετά από ένα ακόμα πολύ κλειστό ματς, επικράτησε του Matteo Arnaldi με 6-4, 3-6, 7-5.

Ο Τσιτσιπάς θα παραμείνει στη Σαγκάη αφού αγωνίζεται και στο διπλό του 1000αριού της Κίνας, όπου αύριο θα παίξει στον 2ο γύρο, μαζί με τον Robin Haase και απέναντι στους Alex De Minaur και Max Purcell.

Μετά από τη Σαγκάη θα επιστρέψει στην Ευρώπη για το τελευταίο κομμάτι της σεζόν, τα indoors, όπου ελπίζει να εξασφαλίσει και την πρόκρισή του στο ATP Finals, ξεκινώντας από το 250άρι της Αμβέρσας την επόμενη εβδομάδα (16-22 Οκτωβρίου).