ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ο Ζβέρεφ υπέταξε τον Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στον τελικό!

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ με φανταστική εμφάνιση απέκλεισε με 1-6, 6-3, 6-1 τον Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός τενίστας απέκλεισε με 1-6, 6-3, 6-1 τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον ημιτελικό της Παρασκευής και θα παίξει την Κυριακή για το χρυσό μετάλλιο στον τελικό με τον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ.

O Τζόκοβιτς δεν θα προκριθεί ξανά σε τελικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες και θα χάσει την ευκαιρία να κυνηγήσει αυτό που πέτυχε η Στέφι Γκραφ το 1988 (4 Grand Slam και χρυσό σε μια χρονιά)!

Βέβαια συνεχίζει να κυνηγάει το 4ο Grand Slam μέσα στο 2021 που είναι το US Open.

Θα παίξει ξανά για το χάλκινο μετάλλιο το Σάββατο με τον Καρένιο Μπούστα στον μικρό τελικό για να προσθέσει άλλο ένα στη συλλογή του μετά από εκείνο του 2008 στο Πεκίνο.

Στον ημιτελικό είχε την εξέδρα μαζί του αφού πολλά μέλη της Ολυμπιακής ομάδας της Σερβίας ήταν εκεί για να τον στηρίξουν και να τον αποθεώσουν.

Στο 1ο σετ ο Τζόκοβιτς έσβησε μπρέικ πόιντ του Ζβέρεφ με το καλημέρα (1-0) και εν συνεχεία με το σερβίς του έφτασε στο 2-1. Στο 4ο γκέιμ ο Σέρβος είχε διπλό μπρέικ πόιντ και έφτασε με μπρέικ στο 3-1.

Στο 2ο σετ και στο 2ο γκέιμ ο Ζβέρεφ είχε μπρέικ πόιντ αλλά ο Τζόκοβιτς το έσβησε για το 1-1. Ισοφάρισε σε 2-2 ο “Νόλε” και με μπρέικ πήγε στο 3-2.

Ο Γερμανός χωρίς να χάσει πόντο έφτασε σε μπρέικ (3-3) και προηγήθηκε με 4-3 με love service game.

Έφτασε σε διπλό μπρέικ πόιντ και με 2ο μπρέικ στη σειρά πήγε στο 5-3.

O Τζόκοβιτς έσβησε σετ πόιντ με μπάκχαντ winner αλλά με την 2η ευκαιρία του ο Γερμανός έκλεισε το σετ στο 6-3.

Άρχισε με διπλό μπρέικ πόιντ ο Ζβέρεφ στο 3ο σετ και με την 2η ευκαιρία ξεκίνησε σε μπρέικ (1-0). Ο Σέρβος είχε και αυτός διπλό μπρέικ πόιντ αλλά ο Γερμανός το έσβησε.

Νέο μπρέικ πόιντ για τον “Νόλε” αλλά το έσβησε και αυτό! Είχε και 4ο μπρέικ πόιντ ο Σέρβος αλλά με winner το έσβησε και αυτό! Μετά από 8′ κράτησε το σερβίς του και έφτασε στο 2-0.

Διπλό μπρέικ πόιντ για τον Ζβέρεφ και 3-0 για τον Γερμανό με 2ο μπρέικ. Υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 4-0 και ο Τζόκοβιτς μείωσε σε 4-1.

Το 5-1 έγινε για τον Ζβέρεφ ο οποίος έκλεισε το παιχνίδι με μπρέικ στο 6-1.

Ο Ζβέρεφ είχε 7-4 άσους και 5/9 μπρέικ πόιντ (3/8).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 22 σερί νίκες για τον Τζόκοβιτς στο 2021. Παράλληλα έμεινε στις 13 νίκες σε Ολυμπιακούς Αγώνες και συνεχίζει να έχει «συγκάτοικο» στην κορυφή τον Ρότζερ Φέντερερ.

Μετά από τον αποκλεισμό του Τζόκοβιτς θα συνεχιστεί η παράδοση που θέλει από το 1988 (επιστροφή στους Ολυμπιακούς) να μην κερδίζει το χρυσό το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.