KYΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Οδυνηρός αποκλεισμός στην παράταση για τα Χανιά!

Χορταστικό ματς στο Αιγάλεω με τρεις κόκκινες, ανατροπή και νικητές τους γηπεδούχους.

Σε ένα χορταστικό ματς στο «Ελ Πάσο» της Καλλιθέας το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας 2-1 των Χανιών στην παράταση του αγώνα (1-1 κ.δ).

Παρότι τα Χανιά βρέθηκαν να προηγούνται 0-1 στο 40΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς, το Αιγάλεω κατάφερε να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο 48΄με τον Τσιλιγκίρη να κάνει το 1-1 για τους τυπικά γηπεδούχους. Αρκετά τα παράπονα των φιλοξενούμενων για την ανατροπή του Τριμμάτη από τον Βάρκα, μαρκάρισμα που θεώρησε αντικανονικό ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Στην παράταση το Αιγάλεω κατάφερε να βρει γκολ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χοτζάλι να αποσπάει τη μπάλα από τον Κουτζαβασίλη και να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-1, φάση για την οποία οι Χανιώτες διαμαρτύρονται έντονα για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα τους.

Τα Χανιά στη συνέχεια είχαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στα πέναλτι αλλά καμία από τις προσπάθειες τους δε μετουσιώθηκε σε γκολ με αποτέλεσμα το Αιγάλεω να πάρει τη νίκη και το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα Χανιά τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες λόγω αποβολής των Τριανταφυλλάκου, Παναγιωτούδη, ενώ για το Αιγάλεω αποβλήθηκε ο Τσιλιγκίρης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αιγάλεω(Απόστολος Χαραλαμπίδης ): Σικαλιάς, Μαγκάκης (114′ Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (76′ Σκεντεράι), Τσιλιγκίρης, Καββαδίας (68′ Χοτζάλλι), Τριμμάτης (76′ Καθάριος, 115′ Καλύβας), Σαμπανίδης (60′ Μπαρμπαρούσης).

Χανιά(Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιέτε (54′ Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης (55′ Τσαμούρης), Καμαρά, Παναγιωτούδης, Βασιλακάκης (54′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (94′ Πατάπης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Κολλάς), Μπαΐροβιτς (73′ λ.τρ. Βογιατζής).

Κόκκινες κάρτες: Τριανταφυλλάκος (84′), Τσιλιγκίρης (84′), Παναγιωτούδης (120′)

Διαιτητής: Λάμπρου (Ευβοίας)

Βοηθοί: Κωνστάντιος – Πριόνας (Ευβοίας)

4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)