KYΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΟΦΗ: Πήρε την πρόκριση στην χειρότερη του εμφάνιση φέτος!

Κάκιστη εμφάνιση του ΟΦΗ στη νίκη με 1-0 επί του Αχέροντα Καναλακίου για το Κύπελλο Ελλάδας.

Χωρίς πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα παρατάχθηκε σήμερα στην Πρέβεζα ο ΟΦΗ με τον Νίκο Νιόπλια να «κατεβάζει» την ομάδα με 4-3-3  και τους Βάτερμαν, Γιαννούλη, Σελίμοβιτς, Ναμπί ουσιαστικά τα νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα. Μαρινάκης, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Γαγιέγος, φαν Ντάινεν, Καμάου και Καστάνιος συνέθεσαν τους υπόλοιπους της αρχικής σύνθεσης.

Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν δίχτυα μόλις στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Καστάνιος να εκμεταλλεύεται το πέναλτι που κέρδισε ο Καμάου και να ευστοχεί από τα 11 βήματα σκοράροντας για πρώτη φορά φέτος σε επίσημο παιχνίδι.

Παρ’ ότι ο ΟΦΗ βρήκε το γρήγορο γκολ που ζητούσε ο Νίκος Νιόπλιας, η ομάδα του Ηρακλείου δεν έδειξε κανένα από τα θετικά της στοιχεία με την εικόνα της στο δημιουργικό κομμάτι ειδικά να είναι τουλάχιστον προβληματική. Από την άλλη ο Αχέρων δεν αποτέλεσε απειλή και δεν απασχόλησε τον Βάτερμαν, με τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι εμφανέστατη. Ο κακός αγωνιστικός χώρος σίγουρα έπαιξε τον δικό του ρόλο στην εικόνα της αναμέτρησης αλλά σίγουρα δεν ήταν ο μόνος και βασικός λόγος της χαμηλής απόδοσης του ΟΦΗ σήμερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νιόπλιας έκανε αλλαγές με τους Μεγιάδο, Γρίβα, Νέιρα και Λυμπεράκη να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο αλλά η εικόνα της ομάδας του δεν βελτιώθηκε. Ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα με ευκολία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο στο οποίο ο Αχέρων έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Βέρμπη να αστοχεί με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης με τους Κρητικούς να προκρίνονται στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι ενδεκάδες:

Αχέρων: Βλάχος, Κωνσταντίνου, Θεοδωράκης, Καππίας, Παπανίκου, Ζδραβος, Φράγκος, Πότσης, Γεωργίου, Βέρμπης, Τσούτσης.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Γαγέγος, Ναμπί, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Καστάνιος.